kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Ağustos 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Yangınlar kontrol altına alınamıyor!

Yeni Haber
Yunanistan'ın Mora yarımadasıyla Eğriboz (Evia) adasında 6 gündür devam eden ve şu ana kadar 64 kişinin yaşamını yitirmesine, onlarca kişinin yaralanmasına yol açan yangınların kontrol altına alınması için çalışmalar sürüyor.

Yunan basını, binlerce kişinin evsiz kaldığı yangınlarda, yüzlerce köyün büyük hasar gördüğünü, binlerce küçük ve büyükbaş hayvanın telef olduğunu duyurdu.

Ülkeyi günlerdir yakmaya devam eden ve cepheleri yer yer 60 km'yi bulan yangınlarla alevlerin kontrol altına alınamamasının başlıca nedeninin ''hükümetin koordinasyon yetersizliği olduğu'' görüşünde birleşen Yunan basını, Mora yarımadasıyla Eğriboz adasında çıkan orman yangınlarının 1 milyon dönümden fazla araziyi kül ettiğini belirterek, birçoğu haritadan silinen 110 köyünün büyük hasar gördüğünü, şu ana kadar kaydedilen maddi zararın ise 4 milyar avroyu aştığını kaydetti.

Alevlerin ulaşmasından endişe edilen dağ köylerinin halen boşaltılmakta olduğunu, ancak onlarca kişinin evlerini terk etmeyi kabul etmediğini kaydeden Yunan televizyonlarıysa bölgelerde elektrikle su kesintilerinin söndürme çalışmalarını güçleştirdiğini belirtti.

Köylerini saran yangından çıkış yolu bulamayan ve televizyon kanallarına bağlanarak panik halinde yardım isteyen halk danışılacak görevli bulunamadığından şikayetçi oldu.

Yunanistan'da son 24 saat içinde 56 yeni yangın çıktığını, şu andaysa büyük çoğunluğu Mora ile Eğriboz'da olmak üzere 23 tehlikeli yangın cephesiyle mücadele verildiğini, 7 kişinin sabotajlarda bulundukları gerekçesiyle gözaltına alındığı da kaydedildi.

SABOTAJ SENARYOLARI


Öte yandan, Başbakan Kostas Karamanlis'in yangınların çıkış merkezleri, birbirleriyle mesafeleri ve zaman aralıkları göz önünde bulundurulduğunda kundaklama ihtimali üzerinde durulduğunu kaydetmesinden sonra, sabotaj senaryoları üretmeye başlayan Yunan basını, bunları ''Yunanistan'ın, ABD'nin Kosova'nın statüsü konusundaki tezlerini benimsememesi nedeniyle Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) işi olabileceği gibi, bugüne kadar Atina ile çevresinde banka ve polis şubelerine ev yapımı patlayıcı maddeyle molotofkokteylili saldırılar düzenleyen iktidar karşıtı çevrelerin faaliyetlerini ormanlık araziye taşımış olmaları olasılığı, erken dönem seçiminde olan Yunanistan'da Yeni Demokrasi Partisinin (YDP) iktidar olmasını engellemeye çalışan ana muhalefet PASOK partisi destekçilerinin eylemleri veya arazi mafyasının işi olarak'' sıraladı.

Yunan basını, birtakım aşırı sağ görüşlü kişilerce ortaya atılan, ''Yangınları Türk ajanlarının çıkardığına'' ilişkin senaryonunsa herhangi bir ciddiyeti olmadığı değerlendirmesini yaptı.