kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Ağustos 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Siber hırsızlar 1,3 milyon kimlik çalmış

Yeni Haber
Amerika'da internet üzerinden iş arayan 1,3 milyon kişiye ait kimlikleri siber hırsızlar tarafından çalındı. Monster Worldwide adlı iş bulma şirketinin sitesinden yapılan hırsızlık, şirket yetkililerince doğrulandı. Şirket yetkilileri, sanal alem hırsızlarının girmeyi başardığı işlem sunucusunu kapattıklarını; ancak, 1,3 milyon kişiye ait, isim, adres, telefon numarası ve e-mail adreslerinin bulunduğu dosyanın çalınmasına engel olamadıklarını ifade etti.

Bilgi işlem güvenliği uzmanları ise, sadece bir sunucuda tespit edilen hırsızlık olduğuna dikkat çekerek, halen tespit edilmemiş hırsızlıkların çok daha büyük olduğunu savunuyorlar. Monster, küresel olarak hizmetlerinden yararlanan müşterileri için http://help.monster.com/besafe şeklindeki web adresinde güvenlik bilgileri yayınlıyor.

Güvenlik uzmanları, kullanıcılarının kişisel profilini ve kimlik bilgilerini dosyalayan, sosyal ev ticari hizmet firmaları ile abonelik yapan medya web adreslerinin de siber hırsızların önemli hedefleri arasında olduğu uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, internet kullanıcılarına, internetin karanlık alanlarından uzak durmaları çağrısında bulunuyor. Güvenlik şifrelerinin ve virüs programlarının sık sık güncellenmesi, bilinmeyen hiçbir internet bağlantısının tıklanmaması da yapılan bazı tavsiyelerden.