kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Ağustos 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

CHP'den Erdoğan'a: Gül'ü kabullenmeyenleri vatandaşlıktan çıkaracak mısınız?

Yeni Haber
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Sayın Abdullah Gül'ü kabullenmeyenleri ve gerekli saygıyı göstermeyenleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarmak için gerekli işlemleri başlatacakmısınız?" diye sordu.

Özyürek TBMM Başkanlığına Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

AKP'nin tek taraflı iradesi ile belirlenen Abdullah Gül'e "Bu benim cumhurbaşkanım değildir" şeklinde tepki gösterenlere, "Türkiye'den gitmelerinin" önerildiğini ifade eden Özyürek, 1990 yılında Cumhurbaşkanının katıldığı bir toplantıda ayağa kalkmadığı için kendisi ve dönemin Çanakkale Belediye Başkanı İsmail Özay ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Muhsin Divan'ın görevden alındıklarını hatırlattı. Özyürek, kendisi ve bu kişiler hakkında da dava açıldığını hatırlattı. Özyürek Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"-Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçildiğinde gerekli saygıyı göstermeyen kamu görevlileri, Belediye Başkanları ve Belediye Meclisi Üyeleri görevlerinden uzaklaştırılacak mıdır?

-Başta yazar Bekir Coşkun olmak üzere pek çok yazar ve gazeteci 'Sayın Abdullah Gül benim cumhurbaşkanım olmayacak' diye yazılar yazmaktadırlar. Bu şekilde yazan gazeteci ve yazarlarla ilgili ne gibi yaptırımlar uygulayacaksınız?

-Cumhurbaşkanlığı makamının sürekli tartışma konusu olmaktan çıkarılması için yapmayı düşündüğünüz yasal düzenlemeler var mı?

-AKP olarak hazırlıklarını sürdürdüğünüz sivil anayasa çalışmalarında cumhurbaşkanlığına gerekli saygının gösterilmesi için ne gibi düzenlemeler düşünüyorsunuz?"

(ANKA)