kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Ağustos 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Antalya'da 7 ayrı noktada yangın

Yeni Haber
Antalya'nın Alanya ilçesinde öğle saatlerinde altı farklı bölgede başlayan orman yangınlarının kontrol altına alındığı, Manavgat'taki yangınların ise sürdüğü bildirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Alanya'nın Toslak, Yeşilöz, Keşefli ve Türktaş köyleri ile Kargıcak beldesine bağlı Asartepe mevkinde başlayan orman yangınları kısmen kontrol altına alındı. Yangında, yaklaşık 10 hektar alan zarar gördü.

Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Taşağıl bölgesindeki yangın ise 100 hektarlık alanda devam ediyor.

Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, aşırı rüzgar nedeniyle bir süre çalışmalarını durduran helikopter ve uçakların, rüzgarın şiddetini azaltmasıyla tekrar çalışmalarına başladığını bildirdi.

Türedi, Kemer'in Ulupınar mevkinde devam eden yangının, Kemer ve Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol altına alınmaya çalışıldığını, bu bölgede de yaklaşık 10 hektarlık kızılçam ormanının zarar gördüğünü kaydetti.Kemer Kaymakamı Adem Yılmaz da, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu.


SÖNDÜRME UÇAĞI ARIZALANDI


Antalya'nın Alanya ilçesindeki orman yangınına müdahale ederken sol kanadının ağaca çarpması sonucu arızalanan yangın söndürme uçağının Gazipaşa Havaalanı pistinin 50 metre dışında durabildiği öğrenildi.

Alanya'daki orman yangınına müdahale ederken Gazipaşa Havaalanı'na zorunlu iniş yapan uçak, suyunu yangın bölgesinde boşalttıktan sonra sol kanadının ağaca çarpması sonucu arızalandı. Yangın söndürme uçağının dümeni iniş sırasında kilitlendi uçak pistin 50 metre dışında durabildi.

Ekip şefi pilot Yusuf Soypek, Alanya'daki orman yangınını söndürebilmek için Antalya Havaalimanından 5 yangın uçağı ile bölgeye hareket ettiklerini söyledi. Soypek, pilot Ahmet Ünügür yönetimindeki söndürme uçağının, yangına müdahale esnasında suyunu boşalttıktan sonra sol kanat ucunu yanan bir ağaca çarptığını bildirdi. Soypek, ''Ekipteki arkadaşlarımızın yardımıyla ve özellikle pilotun üstün çabalarıyla zor kumanda edilebilen uçak, Gazipaşa Havaalanına mecburi iniş yaptı. Uçağın kumandası kontrol dışı olduğu için pistin 50 metre kenarına iniş gerçekleşti'' dedi.

Uçağın sol kanadında hafif hasar olduğunu ifade eden Soypek, Antalya'dan yarın gelecek bir teknik ekibin arızayı gidereceğini kaydetti. Soypek, uçağın pilotunun moralinin de iyi olduğunu sözlerine ekledi.

MANAVGAT'TAKİ YANGIN SÜRÜYOR

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Taşağıl bölgesindeki yangın ise 100 hektarlık alanda devam ediyor.

Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediğini söyledi.

Yangına 9 helikopter, 7 uçak, Orman Bölge Müdürlüğüne ait 40 ve belediyelere ait 15 arazöz, 350 işçi ve 25 teknik ekiple müdahale edildiğini belirten Türedi, yangının genişleme eğilimi olduğunu belirtti.

Manavgat Kaymakamı Fikret Dayıoğlu da ekiplerin yangını söndürmek için yoğun çaba gösterdiğini söyledi. Dayıoğlu, iş makinaları ve arazözlerle, yangının Burmahan köyüne girmesine engel olunduğunu bildirdi.

AJANSLAR