kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Ağustos 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Başbakan Angela Merkel, olaylı göç yasasını Adalet Bakanı Brigitte Zypries ile birlikte hazırladı...

Göç yasasına dava

Arzu CEYLAN BERLİN
Almanya, özellikle Türklerin 'ırkçı' diyerek itiraz ettiği yeni göçmenlik yasasını kabul etti. Türk dernekleri konseyi dava açacaklarını açıkladı. Ankara 'Hayalkırıklığı yarattı' açıklaması yaptı ..
İLİŞKİLİ HABERLER
Göç yasasına dava
Aylardır ülkedeki yabancıların isyan etmesine yol açan Başbakan Angela Merkel ve kurmaylarının hazırladığı yeni yasa, Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in de imzasından geçti. Aile birleşimi kapsamında gelecek yabancıların önce kendi ülkelerinde Almanca öğrenmesi ve sınava girip geçmesini öngören yeni yasayı "ırkçı" olarak değerlendiren Türkler de hemen harekete geçti.. Türkiye Kökenli Vatandaşlar Konseyi Başkanı Yaşar Bilgin, dava için avukat tuttuklarını açıkladı. Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat da, yasa mağduru herhangi bir Türk'ün açacağı örnek davaya 10 bin euro destek vereceklerini söyledi.

ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEK
Dr. Bilgin, "Bu konu uzun sürecek. Ancak biliyoruz ki bağımsız hukuk bizi memnun edecek bir sonuca ulaşacaktır" diye konuştu. Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı (TAM) Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen de yeni göç yasasının Alman anayasasının 3'üncü maddesi olan "eşitlik ilkesiyle" çelişen hükümler içerdiğini söyledi. Türk temsilcilerin yasaya karşı anayasa mahkemesine başvurması gerektiğini, sonuç alınamadığı takdirde de konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürmesi gerektiğini söyledi. Sol Parti Meclis Göç Politikası Sözcüsü Sevim Dağdelen, "Cumhurbaşkanı, koalisyon ortaklarının baskısına boyun eğdi" dedi. Milletvekili Nebahat Güçlü de "Bu imza Almanya'nın iki yüzlülüğünü gösterdi. Resmen, bizden olmayanlar ülkelerine gitsin diyorlar" diye konuştu. Göçmenlere gelmeden önce dil öğrenme şartının ABD, Japonya ve bazı Uzak Doğu ülkelerine uygulanmadığına dikkat çekti.

DIŞİŞLERİ: EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yeni göç yasanın "insan hakları ve aile birliğinin korunması gibi evrensel değerlerle bağdaşmayan, özellikle Türk vatandaşlarına yönelik ayrımcı ve eşitlik ilkesine aykırı hükümler içerdiğini" belirtti. Resmi girişimlerinin göz ardı edilmiş olmasının hayal kırıklığı yarattığı vurgulandı. Açıklamada "Benzeri olumsuz gelişmeler ve mevcut durumdan geriye gidiş, vatandaşlarımızın entegrasyon çabalarına katkıda bulunmamaktadır" dendi.