kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Ağustos 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

'Daha zor günler yaklaşıyor'

İSO Başkanı Küçük, uluslararası likidite bolluğunun sona ermesi halinde gelecek dönemde Türkiye'yi daha zor günler beklediğinin konuşulmaya başlandığını söyledi..
İSO Başkanı Tanıl Küçük, piyasalarda yaşanan gelişmeleri de soru üzerine değerlendirdi. Türkiye'nin hala büyümesini finanse edecek duruma gelmediğine işaret eden Küçük, "Büyümemiz dış fonlara bağımlı bir yapı sergilemektedir. Uluslararası likidite bolluğunun sona ermesi halinde önümüzdeki dönemde bizleri daha zor günlerin beklediğini şimdi herkes telaffuz ediyor. Yapısal reformlarla sanayicimiz için ani dalgalanmalara, krizlere karşı güvenli limanlar yaratmak zorundayız. Bu da reel sektördür" diye konuştu. Küçük, sanayiciler olarak yeni hükümetin bir an önce kurulmasını istediklerini ve planlanan yapısal reformların yanı sıra mikro reformların da hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Piyasalardaki son hareketliliğe dikkat çeken Küçük, "Dünya piyasaları hareketleri daha keskin bir hal alır ve sürekli bir dalgalanmaya dönüşürse, kurlarda da büyük sıçramalar olursa tabiki bu sıkıntı yaratır" dedi.

YABANCI GELMEK İSTEMİYOR
Yeni kurulacak hükümetten beklentilerinin yatırım ortamının hızla iyileştirilmesi olduğunu söyleyen Küçük, "Yatırım ortamı nedeniyle yerliler yatırımlarını yurt dışında yapmaya başladı. Yabancı da yatırım ortamındaki olumsuz iklim nedeniyle Türkiye'ye gelmek istemiyor. Rekabet ve yatırım ortamının kesinlikle iyileştirilmesi gerekir" dedi. Mikro reformların bir an önce yapılmasını isteyen Küçük, bunları Kaynak Kullanımı Destekeleme Fonu kesintisinin sıfırlanması, elektrik faturalarında yüzde 2'lik TRT payının kaldırılması, işsizlik sigortası kesintisinin işveren için yüzde 2'den yüzde 1'e çekilmesi ve yüzde 6 olan özürlü, eski mahkum ve terör mağduru istihdam oranının düzenlenmesi olarak sıraladı. Küçük, 50 kişiden az çalıştıran işyeri sayısının bu neden çok olduğunu belirtti.