kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Ağustos 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
FED Başkanı Ben Bernanke

Mortgage krizinin ardından tazminat davaları gelecek

MAHMUT SANCAK
Mortgage dalgalanmasının ardından finans dünyasına yönelik dava dalgasının geleceği belirtiliyor. Davalarda öncelikli olarak yatırım bankalarının hesaba çekileceği duyuruldu..
Dünya piyasaları ABD mortgage piyasasından kaynaklanan dalgalanmanın etkisinden kurtulmaya çalışırken, ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) yaşananların sorumlularını belirlemek için harekete geçti. Gelen haberlere göre SEC halen 12 farklı şirket ile ilgili olarak soruşturma yürütüyor. Uzmanlar ABD mortgage piyasasında yaşanan olayların atlatılmasının ardından finans dünyasına yönelik büyük bir dava dalgasının geleceğini ileri sürüyor.

GÜVEN İÇİN GEREKLİ
İddialara göre dava dalgasından öncelikli olarak etkilenecek kuruluşların başında müşterilerini zamanında ve gerektiği gibi bilgilendirmeyen yatırım bankaları ve finans kuruluşları gelecek. SEC eski görevlilerinden Michael Malloy açıklamasında vakit kaybetmeden krizin sorumlularının ortaya çıkarılarak piyasalara yeniden güven ortamının getirmesi gerektiğini söyledi ve ekledi: "Gelişmeleri soruşturma açısından değerlendirecek olursak yaşananların ne kadarının aptallık ve öngörü hatası sonucu gerçekleştiğinin ve ne kadarının da manipülasyon sonucu oluştuğunun anlaşılması gerekiyor."

12 ŞİRKET GÖZALTINDA
Yapılan açıklamalara göre mortgage pazarına yatırımda bulunan girişimcileri yeterince bilgilendirmeyerek sıkıntılara neden olan finansal kuruluşların hangilerinin olduğu ve nasıl cezalandırılacakları en geç 6 ay içerisinde belli olacak. Ardından da milyarlarca dolar zarara uğrayan yatırımcıların başını çekeceği bir grup kendilerini yanılttığı anlaşılan finans kuruluşları hakkında ağır yaptırımlı tazminat davaları açacak. SEC kısa bir süre önce Kongre'ye sunduğu raporda, mortgage kriziyle ilgili olarak en az 12 kuruluşla ilgili olarak araştırma dosyasının bulunduğunu bildirdi. Ancak raporda araştırmaların hangi şirketler üzerinde yoğunlaştığı ve incelemelerde nelere dikkat edildiği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. SEC'nin finans kuruluşlarının müşterilerine mortgage bağlantılı bono ve hisse senedi satışlarında verdiği fiyatlar üzerinde yoğunlaşacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar SEC'in yürüttüğü soruşturmaların özellikle piyasalara güven verme bakımından büyük önem taşıdığına işaret ediyor.