kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Aşk Çeşmesi’nin etrafındaki kafeler günün her vakti yerli ve yabancı turistlerle taşıyor.

Şimdi Roma'da olmak vardı

BURCU ALDİNÇ
Zengin tarihi kültürü ve eşsiz doğal güzellikleriyle yüzyıllardır şairlere ve ressamlara ilham veren Roma, bugün de pizzası, şarabı ve ünlü markalara ait butikleriyle seyahat tutkunlarını cezbetmeye devam ediyor..
Âşıklar şehri... Pizza, şarap, peynir ve dondurma cenneti... Ama en çok da alışveriş dünyasının kalbi... Roma'ya gidenler kentin tüm bu unvanların hakkını nasıl da verdiğini çok iyi bilirler. Çünkü sanatın, tarihin, dinin ve modanın iç içe yaşadığı yegâne şehirlerden biridir Roma. Bu yüzdendir ki bugün Katoliklerin ruhani lideri Papa da, modanın dahileri Dolce&Gabbana da hâlâ Roma'yı tercih ediyor. Tıpkı yüzyıllar önce Julius Cesar'ın ve Michelangelo'nun tercih ettiği gibi. Roma'ya her yıl tüm dünyadan milyonlarca turist akın ediyor. Kimi 1726 yılında yapımı tamamlanan ünlü İspanyol Merdivenleri'ni görmek, ünlü Aşk Çeşmesi'ne bozuk para atmak, Hıristiyan dünyası için büyük önem taşıyan Vatikan'ı ziyaret etmek için Roma'nın yolunu tutuyor, kimi sadece alışveriş yapmayı kendine hedef seçiyor. Ama geliş amacı ne olursa olsun, kimse ünlü İtalyan şarabının, peynirlerinin ve tabii ki dondurmasının tadına bakmadan buradan ayrılmıyor. Roma'nın en önemli yapıtlarının başında hiç kuşkusuz meydanları geliyor. Acı-tatlı birçok ana şahitlik yapan; şenliklerin, kutlamaların yaşandığı, isyanların çıktığı, idamların yapıldığı meydanlar, bugün de kafeleri, butikleri ve dükkânları ile şehrin en popüler yerlerini oluşturuyor. Tabii bu meydanların bir de kendi aralarında galibi var: Pizza Spagna. Birçok kişi gibi benim de favorim olan bu meydanda etrafı rengârenk çiçeklerle süslü İspanyol Merdivenleri de bulunuyor. 137 basamaktan oluşan, geniş basamaklarda grup halinde gençler piyasa yaparken, müzisyenler de gitarlarıyla marifetlerini sergiliyor. Ancak bu meydanda namı tüm dünyaya yayılan İtalyan yankesicilerin de cirit attığını hatırlatalım ve gerekli tedbirleri almanız için sizi şimdiden uyaralım.

HADİ ÂŞIKLAR, ÇEŞMEYE!
İtalyanlar da tıpkı bizim gibi gelenek ve göreneklerine bağlı kalıp yaşatma taraftarı. İtalya'da yeni evlenen çiftler, aşkları daim olsun diye gelinlikleri ve damatlıklarıyla soluğu çeşmede alıyor. Aşk Çeşmesi, aralarında en ünlüsü. Çeşmenin popüler kültürün bir parçası olmasında Fellini'nin meşhur filmi La Dolce Vita'nın da hakkını vermek lazım. Buradaki çeşmeye herkes ayrı bir dilekle para atıyor. Kimi sevdiğinden hiç ayrılmamayı diliyor, kimi en kısa zamanda bir kısmet bulmayı. Benim gibi şehre âşık olanlar ise bir kez daha gelebilmek için elindeki bozuk parayı suya fırlatıveriyor. Çeşmenin etrafında ise irili ufaklı birçok kafe sıralanıyor. Burada geceyi geçirmeseniz de yemek yemeden ve meşhur kırmızı şaraplarının tadına bakmadan sakın bir yere gitmeyin. Kafeler arasında hem en popüleri hem de fiyat bakımından en makulü Piccolo Arancio. Siz de benim gibi asparagus hayranıysanız tavsiyem pizza Asparagi'yi denemeniz. Taze meyvelerle sunulan creme brule ise gerçekten de bir kez daha Roma'ya gitmenize neden olacak kadar güçlü bir lezzete sahip.
Haberin fotoğrafları