kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Hava-İş ve THY'de ikinci raund yarın

Yeni Haber
Hava-İş ile THY, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında yarın ikinci kez masaya oturacak.

Yeni arabulucular sonrasında tarafların tekliflerinde revizyona gitmesi bekleniliyor.

Hava-İş, THY'den ilk altı ay için yüzde 23.9, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için ise enflasyon ile yüzde 5 zam talep etmişti. Ayrıca, çalışma saatlerinin düşürülmesini de isteyen Hava-İş, mesailerden yapılan kesintilerin de azaltılmasını istemişti. Buna karşın THY, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere yüzde 10 ile yüzde 16 arası, 2008'de ise enflasyon oranında zam önermişti. THY'nin, Hava-İş'in teklifini kabul etmemesi üzerine Hava-İş grev kararı almıştı. Grev oylamasında Hava-İş çalışanları "greve evet" demişti. Bunun üzerine THY'de olası bir greve karşı lokavt kararı almıştı.

PİLOT 12 BİN YTL MAAŞ ALIYOR

THY'de, 2 bin 672 kabin personeli, bin 184 kokpit personeli, yer hizmetlerinde ise 3 bin 486 olmak üzere toplam 10 bin 731 çalışan bulunuyor. THY, pilot ayda 12 bin YTL, teknisyen 4 bin YTL, hostes 3 bin 600 YTL, memur 3 bin, işçi de 2 bin 700 YTL maaş alıyor. Ayrıca, çalışanlara 4 ikramiye, uçuş primi ve sosyal yardım da veriliyor.

THY, 1991 yılında da aynı sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştı. Alınan grev kararı sonrasında 855 kişi işsiz kalırken, şirket de yüzde 28'lik yolcu kaybı yaşanmıştı.

HÜKÜMET DEVREYE GİRDİ

Grev ve lokavt kararlarının alınması üzerine turizm sektörü başta olmak üzere bazı sektörler endişelerini dile getirmişti. Bunun üzerine hükümet harekete geçerek, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu'ndan durumu değerlendirmesi için bir komisyon oluşturmuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu başkanlığında bir araya gelen taraflar yeni arabulucular üzerinde anlaşmıştı. Arabulucu olarak atanan Kamu İşverenleri Sendikası Genel Sekteri Adnan Çiçek ve Çalışma Genel Müdürü Saadettin Akyıl hafta içinde taraflarla ayrı ayrı bir araya geldi. Arabulucular ile görüşen tarafların tekliflerinde revizyona gitmesi bekleniliyor.

(ANKA)