kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Boşanınca ortak hesap ikiye bölünecek

Yeni Haber
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bankada ortak hesap açan çiftlerin, boşandıktan sonra ortak hesaptan eşit oranda yararlanacaklarına karar verdi.

Ankara 3. Aile Mahkemesi'nin verdiği kararı bozan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, "Eşler, müşterek hesap açarken başka bir şart kararlaştırmadıklarına göre hesaptaki paranın yarı payının bir tarafa ait olduğu kabul edilmelidir" dedi.

Yargıtay'ın emsal kararında olay şöyle gelişmiş: M.D.'ye dedesi tarafından yüklü miktarda miras kaldı. Kalan mirası eşi A.D. ile birlikte Ziraat Bankası'nda açtıkları 'ortak hesap'larına yatırdılar. Bir süre sonra M.D. ve A.D. arasında geçimsizlik başladı. Açılan boşanma davasında, M.D. ortak hesaptaki paranın kendisine miras kaldığını ve bu paranın eşine verilmemesi gerektiğini iddia etti. Mahkeme, miras kalan paranın ortak hesapta olmasını dikkate almadı ve hesaptaki paranın M.D.'ye ait olduğuna hükmetti.

Kararı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Ankara 3. Aile Mahkemesi'nin verdiği kararı bozarak, ortak hesaptaki paranın eşler arasında eşit şekilde paylaştırılması gerektiğine karar verdi.

"ORTAK HESAP AÇARKEN ŞART BELİRTİN"

Kararda şöyle denildi: "Eşler, müşterek hesap açarken başka bir şart
kararlaştırmadıklarına göre hesaptaki paranın yarı payının bir tarafa ait olduğu kabul edilerek inceleme yapılması gerekir. Açıklanan husus üzerinde durulmadan yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykıdır."
Yargıtay'ın bu kararına yerel mahkeme uymazsa dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gündemine gelecek. Yargı çevreleri, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin verdiği bu kararın ardından, "Ortak hesap açarken dikkat etmek gerekir. Herhangi bir şart konmadan açılan hesaplardan çiftler eşit oranda söz hakkına sahip. Eğer, boşanma halinde ne olacağı belirtilmiş olsaydı hesap eşit oranda dağıtılmazdı" değerlendirmesini yaptı.

(ANKA)