kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Ağustos 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Nokia 46 milyon pili değiştirecek

14.08.2007
Dünyanın önde gelen cep telefonu şirketlerinden Nokia, şarj sırasında aşırı ısındığı yönünde gelen şikayetler üzerine 46 milyon cep telefonu bataryasının değiştirilmesine karar verdi.

BBC'nin haberine göre, söz konusu bataryalar Nokia'nın 50 değişik modelinde kullanılıyor. Sorunlu BL-5C tipi bataryalar Japon Matsushita şirketi tarafından 2005 yılının Aralık ayı ile geçtiğimiz yılın Kasım ayı arasında üretilmişti. Haberde, Nokia için diğer şirketlerce üretilen 250 milyonu aşkın aynı tipten bataryada ise sorun bulunmadığı bildirildi.
Nokia'dan yapılan açıklamada, "Şu ana kadar 100 şikayet aldık. Firmamız, sorundan etkilenen bataryaların çok ender durumlarda kısa devre nedeniyle aşırı ısınma potansiyeli taşıdığını ve bataryanın yerinden çıkmasına yol açtığını belirlemiştir" ifadeleri yer aldı. Nokia, kendilerine, aşırı ısınma sorunundan kaynaklanan "ciddi bir yaralanma veya hasar" bildirimi gelmediğini de aktardı.

Açıklamada ayrıca, kullanıcıların, Nokia'nın web sayfasından kendi cep telefonlarının bataryalarının da sorunlu gruba dahil olup olmadığını kontrol edebildikleri kaydedildi.

(CHA)