kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Ağustos 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Ümraniye Tepeüstü'nde dün açılışı yapılan Meydan Alışveriş Merkezi'nin 30 bin metrekarelik çatısı yeşil alan olarak düzenlendi.

Metro, 100 milyon Euro'ya en çevreci çarşıyı inşa etti

Metro Grup'un İstanbul Ümraniye'de dün açılan alışveriş merkezi Meydan'da 30 bin metrekarelik çatı çimle kaplandı. Meydan, grubun jeotermal enerji ile kurulan ilk projesi..
İLİŞKİLİ HABERLER
Metro, 100 milyon Euro'ya en çevreci çarşıyı inşa etti
Dünyanın en 'çevreci' alışveriş merkezi, Alman perakende devi Metro Grup bünyesinde dün İstanbul Ümraniye'de açıldı. Metro Group Asset Management'ın 100 milyon Euro yatırımla kurduğu Meydan Alışveriş Merkezi, grubun kalorifer kazanı olmaksızın, jeotermal enerji ile kurulan ilk projesi. Grup, 2009 yılında da İstanbul Merter'de bu kez güneş enerjisiyle ısıtılıp soğutulacak yeni bir merkez açacak. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin katılımıyla yapılan Meydan ve Real Hipermarket'in açılışında konuşan Metro Group Asset Management Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Michael Cesarz, Meydan'ın temasının insan ve doğa üzerine kurulduğunu belirterek, "Meydan'da uluslararası alanda öncü olabilecek özelliklere sahip, gerçekten yenilikçi bir ticari mülkü görüyorsunuz. Metro Group olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, toplum için üstleneceğimiz önemli bir sorumluluk. Şirketimizin birçok faaliyet alanında sağlıklı yaşam için ne yapabileceğimizi araştırıyoruz. Meydan ile bunu Türkiye'de de gösteriyoruz" dedi.

İDDİALI MİMARLAR
128 bin metrekarelik bir alanda kurulu 70 bin metrekarelik alana konuşlanan 50 mağazası ve farklı tematik mağaza gruplarıyla Alışveriş Meydanı, hipermarketten mobilya ve aksesuvara, giyimden spora, medyadan sinemaya, yiyecekten çok katlı mağazaya kadar yerli-yabancı onlarca markayı ziyaretçilerine bir arada sunuyor. Mimarisini Londra merkezli Foreign Office Architects'ın (FOA) üstlendiği Alışveriş Meydanı'nın mimari açıdan en çarpıcı özelliklerinden birisi, çimlendirilmiş binaların çatısından, geniş bir meydana akıcı bir şekilde geçişin sağlanması.