kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Ağustos 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Enerji Bakanı Güler (solda), DSİ Genel Müdürlüğü ile Ilısu Konsorsiyumu arasında Ankara'da yapılan imza törenine katıldı. Törene Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı ve Ankara'daki büyükelçiler katıldı.

Kriz çözüldü Ilısu Barajı'na kredi bulundu

ANKARA
Ilısu Barajı'nın inşaatı için gerekli olan kredi konusunda yaşanan kriz çözüldü. DSİ ile Almanya, Avusturya ve İsviçre'den oluşan konsorsiyum arasında anlaşma imzalandı..
Temeli, 1 yıl önce atılan; ancak, gerekli kredinin bir türlü sağlanamaması nedeniyle inşaatı ilerlemeyen Ilısu Barajı'nda kriz çözüldü. Ilısu Barajı'nın ticari anlaşması, Devlet Su İşleri (DSİ) ile Almanya, İsviçre ve Avusturya'dan oluşan Ilısu Konsorsiyumu arasında imzalandı. Anlaşma dün Ankara'da gerçekleştirilen bir törenle imzalandı.

KREDİLER 4 ÜLKEDEN
Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, konsorsiyum yetkilileri katıldı. Güler, törendeki konuşmasında, Ilısu Barajı Projesi'nde 14 firma ve 4 ülkenin yer aldığını anımsattı. Projenin, bu aşamasına kadar 95 toplantı yaptıklarını anlatan Güler, proje için 10 bin 995 sayfa sözleşme hazırlandığını ve 241 bin 530 paraf atıldığını söyledi. Petrol fiyatlarının bazen düştüğünü, bazen de yükseldiğini belirten Güler, suyun değerinin ise sürekli arttığını vurguladı. Güler, suya özel önem verdiklerini belirterek, "Bu baraj, hükümetimizin son taç projelerinden bir tanesi. Bu projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Almanya, İsviçre, Avusturya kredi sağladı. Bu proje en zor projelerimizden biri oldu; ama kararlılığımızla, duruşumuzla zorun üstesinden geldik. Bu projenin bugün imza törenindeyiz, bu bir prestij projesidir, bir onur ve bir kararlılık projesidir" dedi. Projede, Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Bankası normlarına dikkat edildiğini kaydeden Güler, proje kapsamında enerji kadar çevre ve tarihe de büyük önem verdiklerini söyledi. DSİ Genel Müdür Vekili Haydar Koçaker de projenin 7 yılda tamamlanacağını anlatt.