kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Ağustos 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Eyvah! Japon ev kadınları da korktu, pozisyon kapatıyor

Yen'in en çok işlem gören 16 para birimi karşısında yükselmesi ile yatırımcılar carry trade işlemlerine sırt çevirdi. Yen Euro karşısında son 4 ayın en yüksek seviyesine tırmandı..
Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, Japon ev kadınlarının döviz ticareti ve carry trade yaparak günde ortalama 15 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdiklerini ve özellikle Türk Lirası'na yoğun ilgi gösterdiklerini bildirmişti. Japon kadınları son günlerde Yen'in değer kazanmasıyla birlikte carry trade'e sırt çevirdi. Japonya'da düşük faizli para biriminden borçlanıp getirisi yüksek para birimine yatırım anlamına gelen "carry trade" işlemleri global piyasalarda yaşanan likidite sorunu ile çözülmeye başladı. Japon para birimi Yen'in Euro ve dolar karşısında son 4 ayın en yüksek seviyelerine yükselmesi ile yatırımcılar yüksek getirili carry trade işlemlerinden kaçarak daha güvenli yatırımlara yöneldi. Yen dün Euro karşısında 160. 76 Yen'e yükselirken, dolar karşısında ise yüzde 0.14 değer kazanarak 118.39 Yen'e tırmandı. Euro'nun değer kaybetmesinde Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi konumunda olan Almanya'nın ikinci çeyrekte yavaşlayan büyüme rakamları ve Avrupa Merkez Bankası'nın dördüncü kez piyasalara nakit enjekte etmesi etkili oldu.

OYNAKLIK KORKUTTU
Dolar-Yen parite opsiyonlarında son bir aylık oynaklık yüzde 11.07 ile son 15 ayın en yüksek seviyesine tırmanırken, Euro- Yen opsiyonlarında ise yüzde 12.1 ile 2004 Nisan ayı seviyelerine ulaştı. Paritelerdeki yüksek oynaklık carry trade yatırımcılarının gözünü korkuttu. ABD'de kredi pazarına ilişkin sorunların Avrupa'ya sıçraması ile carry trade işlemlerinden çıkan yatırımcılar, Avrupa ve ABD borsalarındaki düşüşün ardından Yen'in değer kazanması ile riskten kaçmaya başladı. Yen karşısındaki en keskin düşüş ise Yeni Zellanda dolarında yaşandı.
Haberin fotoğrafları