kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Ağustos 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Çocuklarda karın ağrılarında ağrı kesici tanıyı geciktiriyor

CHA
Yeni Haber
Çocukların karnı ağrıması durumunda ağrı kesici ilaç verilmemesini tavsiye eden uzmanlar, "Karnı ağrıyor diye ağrı kesici verilirse durum maskelenmiş olur ve tanıda geç kalınmış olur." uyarısında bulundu..
Bu hatanın sık sık yapıldığını vurgulayan uzmanlar, "Tanıda olabilecek bir gecikme tedavisi çok zor olan çok ciddi durumlar yaratabilir. Her türlü bağırsak tıkanıklığı, karın şişliği, kusma ve kaka yapamama gibi bulguların yanında çocuğun ayrıca karın ağrısı yakınması da olabilir. Bağırsak düğümlenmesi gibi durumlarda da bir an evvel ameliyatla durumun düzeltilmesi gerekir. Geç kalınırsa bağırsaklarda gangren, delinme ve peritonit gibi daha ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır." dedi.

Op.Dr. Osman Serhat Güner, boğulmuş kasık fıtıklarında da karın ağrısı olabileceğini, kasık fıtığının ihmal edilmeden bir an evvel ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi. Karın ağrısında çocuklara nasıl yaklaşılması konusunda bilgi veren Dr. Güner, "Kendini iyi hissettiği pozisyonda yatıp dinlenmesine izin verin. Yedirmeye çalışmayın. Eğer alabiliyorsa, az az sıvı almasını sağlayın. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç vermeyin. Doktora gitmeden karın ağrısıyla birlikte olan bulguları (ishal, kabızlık, ateş gibi), ağrının yerini, azaltan veya artıran faktörleri not ederseniz tanı konmasına yardımcı olacağınızı unutmayın." dedi.

"Fonksiyonel karın ağrısında çocuğun rol yapmadığını, gerçekten ağrı hissettiğini bilin ve onu suçlamayın"
diyen Güner, şöyle devam etti: "Eğer karın ağrısı 12-24 saatte geçmiyorsa veya sık sık tekrarlıyorsa hemen doktora müracaat edilmelidir. Karın ağrısı, göbek çevresi dışında başka bir bölgedeyse (Özellikle karnın sağ alt tarafında olan karın ağrılarında apandisit olasılığını göz ardı etmemek gerekir). Çocuğun genel durumu kötü görünüyorsa (Anne baba kendi hislerine güvenip hareket etmeliler, kimse çocuğunuzu sizin kadar iyi tanıyamaz). Uzamış kusma varsa (12-24 saati geçen kusmalar) doktora gidilmelidir. Sarı- yeşil, safralı kusmalar varsa, kanlı kusma varsa, kanlı ishal varsa, idrar yapmada ağrı, sık idrara çıkma varsa çocuk doktoruna başvurmalısınız. Çocuklarda karın ağrısı önemsenmeli ve nedeni mutlaka açıklığa kavuşturulmalıdır."