kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

AB hukukçuları: Türkiye'deki sivil anayasa futbol hakemi gibi olmalı

Yeni Haber
İtalyan, İspanyol, Fransız ve İngiliz Anayasa hukukçuları, Türkiye'deki "sivil anayasa" tartışmaları konusunda anayasayı futbol hakemliğine benzetti. Hukukçular, anayasanın sadece hakemlik kurallarını getirdiğini belirterek "Futbol oyununun nasıl oynanacağı konusuna karışmaz. Oynanan oyuna kendisi müdahale edemez. Hakem sadece kuralları uygular. Futbol oyununun nasıl oynacağına antrenörler karar verir. Maçta en son söz hakkı da halkındır" dediler.

Türkiye'deki "sivil anayasa" tartışmaları sürerken AB'li hukukçular, "sivil anayasa"yı bir futbol hakemliğine benzettiler. Hukukçular, anayasanın sadece hakemlik kuralları getirdiğini belirterek "Futbol oyununun nasıl oynanacağına antrenörler karar verir. Maçta en son söz hakkı da halkındır" dediler.

ABHaber, Türkiye'de son günlerde gündeme gelen "Sivil Anayasa" tartışmaları konusunda AB üyesi ülkelerdeki Anayasa hukukçularının görüşünü aldı.

İtalyan, İspanyol, Fransız ve İngiliz anayasa hukukçuları, anayasanın, futboldaki gibi hakemlik kuralını getirmesi gerektiğini hakemin ise oynanan oyuna (nasıl oynanacağı konusunda) bir müdahale de bulunmaması gerektiğine dikkati çektiler.

AB'li hukukçuların "sivil anayasa" ile ilgili genel görüşleri şöyle:

"Anayasa, futboldaki gibi hakemlik kuralını getirir. Ama oynanan futbol oyunun nasıl oynanacağını, örneğin daha fazla atak mı yapılacak veya savunma anlayışı ile oynanacağı konusuna karışamaz. Oynanan oyuna kendisi müdahale edemez. Hakem sadece kuralları uygular. Futbol oyununun nasıl oynanacağına antrenörler karar verir. Maçta en son söz hakkı da halkındır. Takım iyimi oynuyor kötümü oynuyor, halk da oynanan futbolu seyreder ona göre kararını verir."

ANKA