kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Ağustos 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Galip Yorgancıoğlu

'Hükümet rakıda sıkı durdu aman yenisi boyun eğmesin'

"Rakı bizim her şeyimiz. Milli içkiye daha yüksek ÖTV olmaz" diyen Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu, yeni kurulacak hükümete seslendi: Vergide AB'ye boyun eğmeyelim..
Avrupa Birliği'nin rakıda vergi yükünü artıracak düzenlemelerde ısrar etmesi ve bu konunun görüşmelerde tıkanıklığa yol açması, rakı sektörünü telaşlandırdı. Rakının, piyasadan alınan 100 bin ton üzüm, 4 bin ton anason ve 4 milyon tedarikçi anlamına geldiğini söyleyen Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu, "Hükümet bu konuda hep çok sıkı durdu, boyun eğmedi. Yeni kurulacak hükümetimizin de aynı duyarlılığı göstermesini istiyoruz. Rakı bizim her şeyimiz. Daha yüksek ÖTV'yi milli içkimiz kaldırmaz" dedi.

'UZO MİLLİ İÇKİ OLDU'
AB'de alkollü içkiye uygulanan vergilerin, ürünün litre başına içerdiği alkol derecesine göre belirlendiğini hatırlatan Yorgancıoğlu, "Ancak AB, üyelerin uyguladığı ulusal vergi oranlarına doğrudan karışmıyor. Bu nedenle de ulusal vergi oranları bütün üye ülkelerde eşit değil. Ancak alınan verginin AB'nin belirlediği minimum orandan yüksek olması koşulu var" dedi. Yunanistan'ın uzun görüşmeler sonucunda uzo'yu milli içki ilan ettirdiğini söyleyen Yorgancıoğlu, "Yunanistan şu anda uzo'ya viskinin yarısına yakın daha az vergi ödüyor. Bizde viskinin litre başına 100 derece alkolde ÖTV'si 75 lira, rakıda 35 lira. Eğer bizden isteneni yaparsak viski üreticilerinin isteğine boyun eğmiş oluruz. Maliye Bakanlığı bürokratları şu ana kadar bu konuya sahip çıktı. Yeni hükümetten de devamını istiyoruz. Vergi yükseltilirse tüketim düşecek, üretici mağdur olacak. Fazla uzağa gitmemize gerek yok. En büyük argümanımız, komşumuz Yunanistan" diye konuştu.