kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Ağustos 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Maliki'den Ankara'ya sıcak mesaj

Başkentteki temasları sonrasında terörle mücadele anlaşmasını imzalayacak olan Irak Başbakanı Maliki'nin, resmi olarak ilk kez "PKK bir terör örgütüdür" demesi bekleniyor..
Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin beklenen ziyareti bugün gerçekleşiyor. Ankara'da günübirlik temaslarda bulunacak Maliki, PKK'yla mücadele konusunda sıcak mesajlar verecek. Maliki, Ankara'nın sunacağı, Kuzey Irak'ta PKK varlığına ilişkin yeni bulguların yer aldığı "kırmızı dosya"ya karşı terörle mücadelede işbirliğine yönelik bir anlaşma imzalayacak. Maliki'nin ilk kez "PKK bir terör örgütüdür" demesi de bekleniyor.

KERKÜK GÜNDEMDE
30 kişilik heyetle Türkiye'ye gelecek Maliki'ye 5 bakan eşlik edecek. Maliki, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin yanı sıra, PKK terörü ile mücadele koordinatörü ve Ulusal Güvenlik Başkanı Şirvan el Vaili ile enerji ve petrol bakanlarını da getiriyor. Maliki, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün yanı sıra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le de görüşecek. Irak başbakanı, Ankara'daki temaslarının ardından İran'a geçecek. Ziyaretin, en önemli gündem maddelerini PKK ile mücadele ve Kerkük oluşturuyor. Ankara, Maliki'den Kerkük referandumunun da ertelenmesini talep edecek. Maliki'nin ziyareti öncesinde, anlaşmanın içeriğine ilişkin Bağdat ve Ankara arasında müzakereler başlatıldı. Anlaşma, sınır güvenliğinin sağlanması iki ülkenin topraklarında birbiri aleyhine faaliyet gösteren hiçbir terörist unsuru barındırmaması ve yakalanan teröristler için işbirliği yapılmasını öngörüyor.

SÖZCÜ 'TERÖR' DEDİ
Maliki'den bir gün önce Ankara'ya gelen Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ, Irak'ın PKK'yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini söyledi. Debbağ, buna rağmen Türkiye'nin, Kuzey Irak'a operasyon yapmasına karşı olduklarını, olası bir operasyonun iki ülke ilişkilerini gölgeleyeceğini ifade etti. Maliki'nin de "PKK'nın bir terör örgütü olduğu" yönünde Irak hükümetinin ilk resmi açıklamasını yapacağı belirtiliyor. ANKARA