kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Ağustos 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Kürşad Tüzmen

Bakanlar yeni kabine için ihtiyatlı konuştu

Hazal ATEŞ / ANKARA
Bu hafta kurulması beklenen 60. Hükümet'te kimlerin yer alacağı merak edilirken; temkinli konuşan mevcut bakanlar 'İnşallah' diyor..
60. Hükümet'in bu hafta kurulması bekleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, parti vitrinini yenileme çalışmalarını sürdürürken, SABAH yemin törenine gelen bakanların nabzını tuttu. AK Parti'de yeni dönemde Kabine'de görev alan isimlerin kim olacağı merakla beklenirken, mevcut bakanlar ise bu konuda ihtiyatlı yorumlar yaptı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Yeni Kabine'de yer alacak mısınız?" sorusuna, "Bu hassas bir konu. Bakalım süreç nasıl işleyecek" karşılığını verdi. Unakıtan, "Bugüne kadar birçok iş yaptık. Ancak şimdi inşallah demek için erken" değerlendirmesini yaptı. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Bakanlık görünüyor mu?" sorumuza, "Vallahi ben de bilmiyorum" karşılığı verdi ve "İnşallah" dedi. Devlet Bakanı Ali Babacan ise "Göreceğiz" karşılığını verdi.

YÜZÜ GÜLDÜ
Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yemin töreni öncesinde neşeli olmasıyla dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin ve bir grup işadamının Başbakan'la görüşerek Kabine'de kalmasını istediği Tüzmen'in Erdoğan'la uzun süre sohbet etmesi dikkat çekti. Tüzmen, yeni kabineye ilişkin, "Bekleyip göreceğiz" yanıtı vermekle yetindi. Durgun olduğu gözlenen Çevre Bakanı Osman Pepe ise yorum yapmadı.

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
Bu arada, Meclis kulislerinde milletvekillerinin yorumu Başbakan Erdoğan'ın yeni kuracağı kabinede partisindeki diğer isimlere de yol açmak amacıyla köklü değişiklikler yapacağı yönünde oldu. Vekillere göre, Erdoğan, yeni dönemde Merkez Yürütme Kurulu'ndan çok sayıda ismi kabineye taşıyacak. Erdoğan'ın mevcut MYK'dan en az 6 ismi kabineye kaydırabileceği konuşuluyor.
Haberin fotoğrafları