kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Ağustos 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Çin'in izni olmadan reenkarnasyon yok

Pekin yönetimi, bundan böyle kendi onayı dışında bir Budistin Buda'nın ruhuyla yeniden doğmasına izin vermeyeceğini açıkladı..
Tibet'in bağımsız bir ülke kurmasına izin vermeyen Çin yönetimi, burada yaşayan halkın diniyle ilgili de ilginç bir karara imza attı. Din İşleri Yönetimi'nin geçtiğimiz hafta yayımladığı bir genelgeye göre, bundan böyle bir Budist'in Buda'nın ruhuyla reenkarne olup olmayacağına Pekin karar verecek. 14 sayfalık açıklamada, "1 Eylül'den itibaren bizim iznimiz olmadan reenkarne olamazsınız" denildi. Dinin yasak olduğu Çin hükümetin aldığı bu kararın ardında Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama'nın (72) Çin'in onayı olmadan bir Budizm'in tanrısı Buda'nın başka bedende doğma anlamına da gelen reenkarne olmasını önlemek yatıyor.

BUDİZME DARBE
Reenkarne din adamlarının, Budist halka öğretilerde bulunma ve diğer keşişleri eğitme hakkı bulunuyor. Bu kişiler aynı zamanda halk üzerinde de çok etkin. Çin dışından birinin reenkarne olması yasak. Böylece Çin Dalay Lama'yı da dışlamış oluyor. Bu kararın uygulanması halinde Budizme büyük bir darbe indirmiş oluyor.