kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ağustos 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

ADSL'de tüketici ne olacak?

18.07.2007
TTNet'in indirimli kampanyasına durdurma kararı gelirken, Rekabet Kurulu'ndan tüketicilere ne olacağıyla ilgili açıklama geldi..
Rekabet Kurulu Başkan Vekili Tuncay Songör, Türk Telekom iştiraki TTNet'in internet kampanyalarının durdurulması için alınan tedbire ilişkin gerekçeli kararın yazımının bu hafta tamamlanacağını bildirdi.

Kararın hemen tebliğ edileceğini belirten Songör, TTNet idari yargıya gitse bile kararın tebliğ edildiği gün kampanyayı durdurmak zorunda olacağını belirtti. Songör, TTNet'in kampanyaları durdurmadığı her gün için 1592 YTL para cezası ödeyeceğini söyledi.

TTNet'in, durdurmanın başlayacağı tarihe kadar olan olan kampanya kapsamında uyguladığı indirimi geri almasının sözkonusu olmadığını belirten Songör, "Tüketiciler bu karar nedeniyle belki daha fazla fatura ödeyecek. Ama sektörde rekabetin sağlanması ile uzun vadede kazanacak" dedi.

GEÇ KALIRSA ESPRİSİ OLMAZ

Songör, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, TTNet'in, yüzde 50 indirimli "Yaz Fırtınası" kampanyası başta olmak üzere maliyet altı fiyat sunan tüm kampanyalarının durdurulmasına ilişkin tedbir kararı için idari yargıya gidebileceğini ifade etti. TTNet'in kararın yürütmesinin durdurulması ve kaldırılması talebiyle idari yargıya gitmesinin, tedbir kararının hemen uygulanmasını önlemeyeceğini kaydeden Songör, kararı henüz tebliğ etmediklerini, önce gerekçeli kararın yazılması gerektiğini ifade etti.
Gerekçeli kararda neden bu noktaya varıldığının anlatılacağını belirten Songör, "Gerekçeli kararın bir an önce yazılması lazım. 31 Ağustos'ta bitiyor zaten Yaz Fırtınası. Geç yazılırsa esprisi olmaz ki. Bu hafta içinde biter" dedi.

YENİ FİYATTA TELEKOMÜNİKASYON KURUMU YETKİLİ

TTNet'in kararın tebliği gününde kampanyaları durdurduktan sonra en geç beş gün içinde kendilerine başvurarak, kampanyaları durdurduğunu resmen bildireceğini ifade eden Songör, bundan sonra, internet hizmeti karşılığında alınacak ücretin maliyetlerin altında olamayacağının altını çizdi.

Uygulanacak fiyat konusunda Telekomünikasyon Kurumu'nun yetkili olduğunu ifade eden Songör, Rekabet Kurulu'nun mevcut fiyatların uygulanmasında makul gerekçe görmediği için tedbir kararı aldığını vurgulayarak, yeni tarife için maliyet bazlı hesap yapılacağını bildirdi.

SORUŞTURMAYI AÇTIK, TEDBİR İSTİSNADIR

TTNet için mayıs başında bir soruşturma açtıklarını ve tedbir kararını, soruşturmada nihai karar çıkıncaya kadar geçerli olması için aldıklarını ifade eden Songör, soruşturmada, "Türk Telekom ile TTNet'in geniş bant internet erişim pazarında Rekabet Kanunu'nu ihlal edip etmediğinin tespiti"nin yapılacağına işaret etti. Soruşturmanın çerçevesinin tedbire konu durumdan daha geniş olduğunu belirten Songör, şöyle konuştu:
"Tedbire karar verilmiş olması soruşturma konusunda ihlal olduğunun kesinleştiği anlamına gelmez. Ancak tedbir de istisnai bir durumdur. Tedbir konusu şikayetle önümüze geldi. Soruşturmayı ise resen açtık. Kurul'da rekabet ihlaline dair kanaat oluştu ki tedbir kararı verdi."

PARA CEZASINDA ÜST SINIR YOK

Maliyet altı fiyat içeren indirim kampanyalarının durdurulmasına ilişkin tedbir kararının uygulanmaması durumunda süreli para cezasının devreye gireceğini ifade eden Songör, karara neden uyulmadığı incelendikten sonra, yürütmeyi durdurma gibi bir neden olmazsa günlük 1592 YTL idari para cezası uygulanmasına başlanacağını belirtti.
Para cezasının, kararın uygulandığına dair bildirim yapılıncaya kadar süreceğini kaydeden Songör, her gün için sözkonusu tutarın ödeneceğini ve uygulanacak cezada bir üst sınır olmadığını söyledi.

İNDİRİM GERİ ALINMAZ

Tüketicinin durumunu değerlendiren Songör, durdurma kararı tebliğ tarihinde uygulanmadan önce yararlanılan indirimin geri alınmayacağını ifade etti. "Yaz Fırtınası" kampanyası 4 Haziran'da başladığı için yüzde 50 indirimden ödeme yapan tüketiciler bulunduğunun anımsatılması üzerine Songör, ilk faturayı indirimli ödeyen tüketicinin, daha sonrası için yeni fiyat belirleneceğinden daha yüksek miktar ödeyeceğini ifade etti.

Kararlarının tüketiciyi birinci derece olarak hedef almadığını kaydeden Songör, "Tüketici, ödediği miktar artacağı için belki kızacak. Ama bizim amacımız küçük teşebbüsleri koruyarak rekabeti sağlamak. Çok girift bir olay bu. Kısa vadede tüketiciden daha yüksek para alınacak ama rekabetçi piyasanın tesisi ile uzun vadede pazarda ucuz hizmetin yolu açılacak" diye konuştu.

(ANKA)