kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Ağustos 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Japon kadınların TL düşkünlüğü!

Yeni Haber
"Carry trade" yapan Japon kadınlarının sayısının patlama yaşandığı belirtilirken Japon kadınlarının Türk lirasına hücumu karşısında Türk hükümetinin donakaldığı öne sürüldü.

The Times gazetesi, Japon kadın yatırımcılarına ilişkin esprili haberinde "Türkiye'nin kabusu, Japon ev kadınlarının liradan çekilmeleri ve çökmesine neden olmaları" ifadesini kullandı.

The Times "Kimono Tüccarları" başlıklı uzun haberinde Japonya'da düşük faizli para biriminden borçlanıp getirisi yüksek para birimine yatırım anlamına gelen "carry trade"nin Japon kadınları arasında nasıl yayıldığını değerlendirirken Türk hükümetinin bu "hücum" karşısında donakaldığını öne sürdü. Gazete, "Türkiye'nin kabusu, Japon ev kadınlarının ilgisi azalarak liradan çekilmeleri ve çökmesine neden açmalarıdır" ifadesini kullandı.

İngiliz gazetesi, Tokyo kaynaklı haberinde "Japon ev kadınları geleneksel görüntülerini, döviz ticareti dünyası uğruna terk ederek hem uluslararası piyasaları, hem de Japonya'nın ekonomisini etkiliyor" diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

"Tokyo'da Shiba Parkı yukarıdan bakan zarif bir kafeteryada Ritsuko Shiono, pembe süslü cep telefonundaki döviz kurlarına bakmak üzere gözlerini kitabından kaldırıyor. Özellikle Türk lirası ile ilgileniyor. Tam o sıralarda oradan 5 bin 400 mil uzaklığındaki Ankara'da Türk Merkez Bankası, Ritsuko ve onun gibi sessizce küresel döviz piyasalarının kontrolünü ele geçiren binlerce kadın nedeniyle panikliyor"
Döviz ticaretini yapan Japon kadınlarının görüşlerine de yer verildiği haberde son bir yılda Japonya'da kadınlara yönelik 8 yeni yatırım dergisinin piyasaya çıktığına işaret edildi. Gazete, Japonya'da online ticaretini yapanların günlük işlem hacminin 15 milyar doları bulduğunu da vurguladı. The Times şunları yazdı:

"Yenin yüzde 0.5 faizi ile, örneğin, Yeni Zelanda dolarının yüzde 8.25 veya Türk lirasının yüzde 17.5 faizi arasında büyük bir fark var" denildikten sonra "Türkiye'nin kabusu, Japon evkadınlarının ilgisi azalarak liradan çekilmeleri ve çökmesine neden olmalarıdır."
"Japon ev kadınlarının liraya spektaküler hücumu karşısında tek donakalan Türk hükümeti değil" diyen The Times, iki ay önce Yeni Zelanda hükümetinin dolar satarak piyasaya müdahale etmeye çalıştığında çabalarının hemen Japon yatırımcılarının etkisiz hale getirildiğine dikkat çekti.

(ANKA)