kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Temmuz 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İstanbul'un barajları 'otopark' gibi oldu

Hasan ERŞAN / Murat KEKLİKÇİ- MERKEZ
İstanbul'da kurak geçen kış mevsiminden sonra kavurucu sıcakların hüküm sürdüğü yaz ayları, su kaynaklarının da erimesine yol açtı. İstanbul'un Avrupa yakasına su sağlayan Sazlıdere'de su seviyesi 3.5 metre kadar düştü. Terkos Gölü'nde ise azalma nedeniyle suyun rengi değişti. İstanbul'un suyunu sağlayan en büyük su kaynaklarından Papuçdere Barajı'ndan sonra, 16.4 milyon metreküp su biriktirme hacmi olan Kazandere'de de su sıfırlandı.

100 günlük su kaldı
İSKİ'nin yaptığı ölçümlere göre, İstanbul'daki barajların doluluk oranı yüzde 31.53. Günde yaklaşık 2 milyon metreküp su verilen İstanbul'un barajlarının tamamında ise toplam 272 milyon metreküp su kaldı. Yaz aylarında yaklaşık 60 milyon metreküp suyun buharlaştığını varsayan yetkililer, şehrin yaklaşık 100 günlük suyu kaldığını söylüyor. Kışları günde 1.8 milyon, yazları ise 2.5 milyon metreküp su tüketilen İstanbul'un su kaynaklarının yıllık toplam verimi ise 1 milyar 170 milyon metreküp. Yıllık olarak İstanbul'da tüketilen su miktarı ise 750 milyon metreküp civarında. Yani yıllık yağış miktarı mevsim normallerinde seyrettiği takdirde İstanbul'un su kaynaklarının verimi 1.5 yıl yetecek düzeyde.

Nüfus artışı da etkili...
İstanbul'un diğer bir gerçeği ise su tüketiminde nüfusa paralel hızlı artış. İSKİ'nin müşteri sayısı 10 yıl öncesine oranla 3 kat artarak 4 milyona çıktı. Yine 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu ile hizmet sahası 3 kat büyüdü. Şehre su yetiştirmeye çalışan İSKİ yeni projeleri devreye sokuyor. Bunların başında Melen Projesi geliyor. 2010 yılında bitmesi öngörülen Melen Projesi'nin ilk kademesinin eylül ayında tamamlanabilmesi için çalışmalara hız verildi. Istrancalar Projesi'nin 3 ve 4. aşamalarına da start veriliyor.
Haberin fotoğrafları