kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Temmuz 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Dolar 1,28 YTL'yi de aştı!

Yeni Haber
İLİŞKİLİ HABERLER
Dolar 1,28 YTL'yi de aştı!
Yurtdışında ABD mortgage piyasasıyla ilgili kaygıların yeniden belirmesi ve kredi piyasasına ilişkin tedirginliğin artmasıyla kâr satışların geldiği global piyasaları izleyen Türk varlıklarına da sert değer kayıpları oldu.

Lira düne göre yüzde 3 değer kaybederken, bono faizleri düne göre yaklaşık 30 baz puan yükseldi.

Bankalararası piyasada dolar 1.28 YTL'yi aştı.

İstanbul serbest piyasada kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 1,2830 YTL, avronun satış fiyatı 1,7560 YTL oldu.

Piyasanın kapanışı itibarıyla Kapalıçarşı'da 1,2810 YTL'den alınan dolar 1,2830 YTL'den satılıyor.

1,7540 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,7560 YTL oldu.
Serbest piyasada dünkü kapanışta 1,2460 YTL olan dolar güne 1,2500
YTL'den, 1,7100 YTL olan avro ise 1,7150 YTL'den başlamıştı.

Bono tarafında ise bankalararası piyasada bugün yüzde 17.33'ten kapanan 6 Mayıs 2009 vadeli gösterge kıymetin ortalama bileşik faizi, yarın valörlü işlemlerde yüzde 17.49'a yükseldi. Dünkü spot kapanışta faiz yüzde 17.26'dan kapandıktan sonra valörlüde yüzde 17.18'e gerilemişti.

Fortis Döviz Direktörü Ahmet Turan, "Yurtdışında riskten kaçınma hareketi tetiklendi. Yenin değer kazanması carry trade işlemlerini olumsuz etkiledi. Genel seçimlerin ardından bizim piyasa çok hızlı yükseldi. Bu nedenle de bugün en çok gerileyen piyasalar arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili gelişmeler de az da olsa olumsuz etki yaratıyor" dedi.

Kısa vadede kurda 1.30 seviyesinin görülebileceğini belirten Turan, bu seviyenin üzerine çıkılmasının şu an için zor göründüğünü ve kurun bir süre daha 1.25-30 aralığında kalmasını beklediğini söyledi.

Merkez Bankası gösterge dolar kurunu 1.2608/1.2669 YTL, euro kuru 1.7296/1.7379 YTL, pariteyi de 1.3718 olarak açıkladı. Buna göre, lira, dolar ve euro karşısında sırasıyla yüzde 1.53 ve yüzde 1.28 değer kaybetti.

Yurtdışı piyasalarda ABD konut sektörüne ilişkin kaygıların artmasının yanısıra petrol fiyatlarındaki yükseliş ve şirketlerin borçlanma koşullarının bozulabileceği yönündeki sinyaller, sert satışlara neden oldu.

Dünya genelinde riskten kaçınma hareketi başlayınca, yen, euro karşısında bir ayın, dolar karşısında ise 2.5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Güney Afrika randı dolar karşısında yüzde 2 değer kaybederken, Brezilya reali de açılışta yüzde 1 geriledi. Avrupa borsaları da son üç ayın en düşük seviyelerinden kapandı.

ABD'de düşük gelir grubuna yüksek faizle verilen subprime mortgage kredileriyle ilgili kaygıların yeniden arttığı bir dönemde yarısı Hollandalı ABN Amro'ya ait olan Sydney'de kurulu Absolute Capital'in iki hedge fonunu CDO enstrümanlarına yaptığı yüklü yatırımlar nedeniyle geçici bir süreliğine kapattığını açıkladı. Bu, subprime mortgage piyasasındaki kaygılardan etkilenen ikinci Avustralyalı hedge fon oldu.

KÖŞK SÜRECİ İZLENİYOR

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün yeniden aday olabileceğinin sinyallerini verirken, genel seçimlerden yüzde 14.3 oyla 71 milletvekili kazanarak kilit konuma gelen MHP, oylamada Genel Kurul'daki yerlerini alacaklarını açıkladı.

Bir bankanın bono yetkilisi, "Piyasalar Gül'ün adaylığıyla ilgili süreci izlemeye devam ediyor. MHP, (oylama sırasında) Genel Kurul'a gireceğini açıkladı. Dolayısıyla aday olması halinde Gül'ün seçileceği çok açık. Her ne kadar koşullar artık farklı olsa da Nisan sonunda yaşanan gerilim biraz tedirginlik yaratıyor" dedi.


REUTERS, AA