kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Temmuz 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Günaydın 
Dr. Eren Eroğlu
Ailenizin doktoru

18 yaşından sonra da boy uzayabilir mi?

* Ben 18 yaşında bir genç kızım. Boyum 1.62 cm. Polis olmayı çok istiyorum ancak polislik için boyun en az 1.65 cm. olması gerekiyormuş. Çok istediğim bu meslek için seneye başvurmak istiyorum. Bir sene içerisinde boyum uzar mı; uzaması için neler yapmalıyım?

Bu soruya ancak standart kriterler kullanılarak genel bir cevap verilebilir; yoksa sizin ne olacağınızı buradan kestirmek mümkün değildir. Her ülke ve coğrafya için çocukluktan yetişkinliğe geçme, büyüme-gelişme zamanı ve özellikleri farklılık gösterir. Bu gerek iklimden, gerek genetik özelliklerden ve gerekse sosyoekonomik düzeye bağlı beslenme farklılıklarından kaynaklanır.

ÜLKEYE GÖRE DEĞİŞİR
Her ülke için çocuklardaki büyüme ve gelişme eğilimlerini gösteren özel değerlendirme tabloları olması gerekir. Yoksa başka bir ülke için hazırlanmış çizelgeler ile ulusal programlar yapılmak zorunda kalınabilir. Ne sevindiricidir ki; benim de hocam olan Prof. Dr. Olcay Neyzi ve arkadaşlarının 1970 ortalarından 90 başlarına kadar uzun yıllar uğraşarak yaptıkları çalışmalar, kendi çocuklarımızı en sağlıklı şekilde değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Buluğ çağı öncesi bedensel ilk farklılaşmalar; kızlarda ortalama 10, erkeklerde ise 12 yaş civarında başlar. Ergenlik çağının başlarına gelindiğinde, ergenin boyu yetişkinken alacağı boyun yüzde 80'ine ulaşmıştır. İlk adet kızlarda ortalama 12 yaşında görülür. Buluğla başlayan ergenlik döneminden ilk iki ila dört yıl sonra ergen, yetişkinken ulaşacağı boyun yüzde 90'una erişir. Buluğda 12-13 yaşlarından sonra, kızlarla erkeklerin boyca ve ağırlıkça farklılıkları, erkeklerin lehine değişmeye başlar. Ergenlikte büyümenin en hızlı olduğu duruma 'Büyüme Hızı Doruğu' adı verilmektedir. Büyüme hızının doruğa ulaşması, kız çocuklarda ilk adet kanamasından öncedir. Her çocuk büyüme hızı doruğuna farklı yaşlarda erişebilir. Kız çocuklarda en büyük boy farkının ülkemizde 10-11 yaşları arasında olduğu, ortalama boy farkının da 9.4 cm. olduğu bildirilmektedir. İstanbul'daki kız çocuklarının ilk adetten önce yılda büyüme hızı ortalaması 8.5 cm. olarak bulunmuştur. Kızlarda ilk adet kanamasından sonra ortalama 6 cm. kadar boy büyümesi olur. Boy büyümesi kızlarda 16-18 yaşlarında, erkeklerde ise 18-20 yaşlarında durmaktadır. Size gelince; yukarıdaki bilgiler ışığında bir sene içinde üç santimetre daha uzayacağınızı tahmin etmek zor görünmektedir. Buna karşın ilk adeti kaç yaşında gördüğünüz önemlidir; çünkü ne kadar geç adet görmüşseniz boy uzamanız da o kadar geç sona erer.

BESLENME BELİRLEYİCİ
Boyunuzun uzaması için yapabileceğiniz en önemli faktör yeterli protein, karbonhidrat ve kalsiyumu aldığınızdan emin olmaktır; yani iyi beslenmektir. İyi beslenmenin önemi; Amerikalı zenci basketbolcular ile köklerini aldıkları aynı genetik özelliklerdeki Afrikalı zencileri karşılaştırdığımızda daha iyi ortaya çıkar. Bunun dışında sağlıklı bir insana polis olacak diye, hormon vermek ya da başka yöntemlere başvurmak düşünülemez.