kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Temmuz 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Hakkâri'de oy karmaşası

Ergun AKSOY-Hazal ATEŞ
Hakkâri'de 41 gurbetçi oyu AKP adayını, seçimi kazandığı açıklanan bağımsızın önüne taşıdı. Ancak yapılan itiraz üzerine oylar dün gece yeniden sayıldı. Sonuçlar bugün açıklanacak..
Hakkâri'de gümrüklerde kullanılan oyların dağılımı bir milletvekilliğinin AKP ile Bağımsız aday arasında gidip gelmesine neden oldu. Gümrük oyları illere dağıtılınca DTP'nin Hakkâri'de desteklediği bağımsız aday Sabahattin Suvağcı'yı vekillikten düşürdü, yerine AKP'li Abdülmuttalip Özbek'i getirdi. Ancak bu sonuca yapılan itiraz üzerine dün gece 40 sandıkta oylar yeniden sayıldı. Sonuçların ise bugün açıklanacağı belirtildi.

BAĞIMSIZLAR İTİRAZ ETTİ
Gümrüklerde gurbetçi vatandaşların kullandığı oyların illere dağılımı yapılınca Hakkâri'ye 232 oy düştü. Bu oylar AK Partili Abdülmuttalip Özbek'in oylarını artırdı. İlk sayımda, Yüksekova'dan bir sandıkta geçersiz sayılan 29 oy da İlçe Seçim Kurulu tarafından kabul edilerek eklendi. Sonuçta AKP'li Özbek, 41 gurbetçi oyuyla Suvağcı'yı geride bıraktı ve Hakkari'den seçilen ikinci AK Parti'li oldu. Ancak itiraz üzerine İl Seçim kurulu 40 sandıktaki oyları dün gece yeniden saydı. Sandıklardan çıkan sonucun bugün açıklanacağı belirtildi. Son gelişmeler kentte tansiyonu yükseltirken güvenlik güçleri önlemleri artırdı. DTP ise Hakkari il yönetimini görevden aldı.