kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Temmuz 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın oy kullandığı Antalya Lisesi 3275 nolu sandıktan CHP birinci parti olarak çıktı. Baykal’ın sabah saatlerinde oy kullandığı sandıkta CHP’ye 119 oy çıkarken, AKP’ye 53, MHP’ye ise 45 oy atıldı. Bu sandıkta DP’ye 16, GP’ye ise 11 oy çıktı.

Baykal hüsrana uğradı oy oranı yerinde saydı

ŞENOL ATEŞ ANKARA
Cumhuriyet mitingleri, DSP ile işbirliği ve merkez sağa yapılan kısmi açılımın verdiği rüzgârla seçimlere giren Baykal liderliğindeki CHP, yine hüsrana uğradı. Oylarını ancak 1.5 puan artırabildi..
Deniz Baykal'ın liderliğinde dördüncü kez seçime giren CHP, sandıktan yenilgiyle çıktı. AKP'ye karşı "Çankaya" muhalefeti, Cumhuriyet mitingleri, DSP ile işbirliği ve merkez sağa yapılan kısmi açılımın verdiği rüzgarla seçimlere giren Deniz Baykal liderliğindeki CHP yine hüsrana uğradı. CHP'nin bir önceki seçimde 19.4 olan oyu yaklaşık 1.5 puan artıp 20.94'e çıkmasına rağmen, 176 olan milletvekili sayısı 64 eksilerek 111'e düştü. CHP, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da geçen dönemde barajı iki partinin aşması nedeniyle çıkardığı az sayıdaki milletvekilini, bu kez koruyamadı.

MYK'YA DARBE
Büyük ümit bağlanan Edip Safder Gaydalı, Lütfullah Kayalar, Hüseyin Yaşar ve Şerif Bedirhanoğlu seçilemedi. Baykal'ın kalesi Antalya'da da CHP ikinci parti oldu. Orta Anadolu'da zaten az olan oyları daha da düştü. Sonuçların en dikkat çeken yönlerinden birisi ise parti yönetiminde bulunan milletvekillerinin hüsrana uğraması. MYK üyelerinden özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen Sinan Yerlikaya, Mahmut Yıldız, Şerif Ertuğrul, Mesut Değer bu kez Meclis'e giremediler.
Haberin fotoğrafları