kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Temmuz 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

"Tatilcilerin yüzde 90’ı seçim molası verdi"

Yeni Haber
Jolly Tur Kurucusu ve Onursal Başkanı Sinan Vardar, geçen hafta ve bu hafta içinde iç turizm hareketinde önemli bir düşüş yaşandığını vurgulayarak, "Jolly Tur misafiri de seçimler dolayısıyla yüzde 90 oranında tatillerine oy kullanmak için ara verdi. Bu demokrasi açısından memnun edici bir durum" dedi.

Vardar ayrıca, turizm sektörünün kendi içinden sektörü TBMM'de temsil edecek bir politikacı çıkaramamasından yakındı.

Jolly Tur Kurucusu ve Onursal Başkanı Sinan Vardar yaptığı açıklamada, seçim programlarında turizme yer verilmediğinin altını çizerek, turizm sektöründen 4 milyon kişinin geçimini sağladığını ve sektörün kendi içerisinden bir tane milletvekili çıkartamadığını belirtti. Vardar, "Türkiye'ye turistlerin 3/4'ünü tur operatörleri getiriyor. Ancak operatörler hiçbir zaman devlet tarafından teşekkür almıyor. Sektör dinamiklerinden TÜRSAB, Sivil Havacılık ve otelciler bir bütün olup, master bir planla hükümete gidemiyor" diye konuştu.

"ACENTELER KOBİ KAPSAMINA ALINMALI"

Vardar, Türkiye'deki acentelerin sermaye sıkıntıları yaşadıklarını ve söz konusu acentelerin KOBİ kapsamına alınması halinde devlerin kara geçeceğini dile getirdi. Yüksek işsizlik oranına turizmle çare bulunacağını ifade eden Vardar, gelen her 1 milyon turistin 300 bin kişilik istihdam yarattığını kaydetti.

Rusya turist sayısında yüzde 20 oranında artış yaşandığını belirten Vardar, Rusya'dan Avrupa'ya daha önceki senelerde de tatil için giden turistlerin pahalılık ve vize sorunları nedeniyle tatil planlarını tekrar Türkiye'ye çevirdiklerini dile getirdi.

"DIŞ TİCARET AÇIĞININ YÜZDE 40'I TURİZM GELİRLERİNDEN SAĞLANIYOR"


Türkiye'de ise kültür turlarında büyük bir artış yaşandığını kaydeden Vardar, bu durumda insanların ekonomik ve refah düzeylerinde artış ile tüketici kredilerinin etkili olduğunu söyledi. İstanbul'da 50-60 yeni otel projesinin gündemde olduğunu ve ortalama 500 bin Türk vatandaşının tatile çıktığına, turlara katıldığına değinen Vardar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak hiçbir siyasi parti programında turizmle ilgili hemen hiçbir ayrıntıya yer verilmiyor. Oysa Türkiye'de dış ticaret açığının yüzde 40'ı turizm gelirlerinden sağlanıyor. Turizm, 30 sektöre destek olan bir sektör, bacasız sanayi. Akdeniz çanağındaki ülkeler turizm yatırımlarına ortalama 300 bin yeni yatak kapasitesi eklediler. Bunun 75 bini Türkiye'ye ait. Doğru vergilendirmek ve kanunlara uymak şartıyla Türkiye'de kumarhane işletilse 1 milyar dolar vergi alınabilir. Bunun 500 milyonu ülkenin tanıtımına diğer yarısı da alt yapı yatırımlarına harcansa Türkiye de turizmde dünyada hak ettiği yere gelir."

(ANKA)