kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Temmuz 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

8 bin öğrenci ABD'de çalışarak tatil yapıyor

Çağdaş KÜÇÜK EKONOMİ
Bu yıl 8 bin Türk öğrencinin ABD'ye hem çalışıp hem de gezmek için gittiği Work and Travel programıyla ayda 4 bin dolar kazanmak mümkün. Yapılabilecek işler arasında cankurtaranlıktan balık temizlemeye kadar pek çok seçenek var..
ABD'ye hem çalışmak hem de seyahat etmek için giden öğrencilerin değişim programı Work and Travel, bu yıl 8 bin Türk öğrenciyi yurt dışına götürüyor. Katılanların komilikten cankurtaranlığa, kasiyerlikten garsonluğa kadar pek çok işe yerleştirildiği programa katılmak için danışman firmalara yaklaşık bin 200 dolar ödemeleri gerekiyor. Bu fiyata konaklama, vize, uçak bileti fiyatları ise dahil değil. Programla, günde ortalama 8 saat, haftada 35-40 saat çalışan öğrenciler, ayda 800 ile 2 bin dolar arasında para kazanabiliyor. Hatta, bu rakam Alaska eyaletinde balık temizlemeye razı olan öğrenciler için 4 bin dolara kadar çıkabiliyor. 2005 yılında 2 bin 500 öğrencinin ABD'ye gittiği bu programa talep artınca, Work and Travel danışmanlık şirketlerinin sayısında da patlama yaşanmış. Bu firmalardan biri olan İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Bürosu Eğitim Danışmanı ve Work and Travel Koordinatörü Gökçe Bayram, Türkiye'nin güney ve günydoğusundan katılımdaki artışa dikkat çekerek, bu programın dil öğrenme için değil, kültürel değişim amacını taşıdığını vurguluyor.

DİL EĞİTİMİ DEĞİL
Bayram, 'Paramızla rezil olduk' diyen öğrencilerin kafalarında sadece tatil projesiyle ABD'ye gittiklerini, çalışmanın kendilerini sıktığını söylüyor. Icep İstanbul Şube Müdürü Murat Ayvacı da, öğrencilerin bu programı bir dil eğitim programıymış gibi düşünmelerinden rahatsız olduğunu belirterek, "Programın asıl amacı ABD'deki ekonomik yaşamı tanıma ve farklı kültürleri tanımadır" diyor.