kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Temmuz 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İnternetten evliliklere "web kamerası" şartı

Yeni Haber
Hindistan'da Müslümanlar üzerinde etkili olan bir İslam Teolojisi Okulu, internet üzerinden resmi nikah kıymak isteyenlerin "web kamerası" kullanması gerektiğini, internet evliliklerinin ancak bu şekilde dinen uygun ve caiz olacağını açıkladı. Ülkenin kuzey eyaleti Uttar Pradeş'in başkenti Lucknow'da yer alan Deoband Darül Ulum Okulu, internette tanışan iki Müslüman çiftin başvurusu üzerine, evlenebilmeleri için web kamera kullanmaları ve birbirlerini görmeleri şartını koşan bir fetva yayınladı. Okul yönetimi, 2005 yılından beri incelediği iki vakanın birisinde çiftin web kamerasından birbirlerini görerek resmi nikah kıymalarını uygun buldu.

Deoband imamlarından Halid Safiullah Rehmani, nikah törenlerinde gelin ve damatların şahitlerinin de hazır bulunması gerektiği, damadın evlilik teklifi'nin (ljaab) ve gelinin kabul etmesinin (qabool) resmi bir görevli tarafından kontrol edilmesinin şart olduğunu söyledi. Rehmani, bu koşullar yerine getirildiğinde web kamerası kullanılarak internet ortamında evlilik yapılabileceğini kaydetti. Farklı yerlerde yaşayan gelin ve damadın, internet ortamında resmi nikah kıymalarının doğru olup olmadığı düşüncesi, bu yolla kıyılan ilk nikahın gerçekleştiği 2005 yılından beri Hindistan'da tartışılıyor.

İki yıl önce, Lucknow'da yaşayan Şebnem isimli bir gelin, Suudi Arabistan'ın kutsal Mekke şehrindeki damat Abdül Kalam ile internet ortamında resmi nikah töreni gerçekleşmişti. Şebnem'in nikah şahitliğini kardeşi yaparken, Abdül Kalam'ın şahitliğini arkadaşları yapmıştı. Nikah için Lucknow'daki bir internet kafeyi kullanan Şebnem, 40 kişilik ailesi ve yakınlarıyla eğlence düzenlemişti.