kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Temmuz 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bush: ABD Irak'ta başarılı olabilir

Yeni Haber
ABD Başkanı George W. Bush, Beyaz Saray'ın Kongre'ye sunulmak üzere hazırladığı raporda, Irak'taki gelişmelerin yetersiz olduğunun kabul edilmesine rağmen, ''Irak'ta ABD'nin kazanabileceğini'' söyledi.

Bush, Irak'taki Amerikan askerlerinin çekilmesi taleplerine yanıt vermek için Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ''Irak'ta başarılı olabileceğimizi düşünüyorum ve bunu yapmak zorunda olduğumuz biliyorum. Bu zor bir savaş. Bu kritik anda çabalarımızı arttırırsak, birliklerimizin eve dönüş tarihini öne çekebiliriz'' diye konuştu.

Irak'taki Amerikan askerlerinin zamanından önce çekilmesinin talep edildiği tüm yasa tasarılarını veto edeceğini belirten Bush, ABD'nin Irak'taki stratejisinin değişip değişmeyeceğinin, kendisine Eylül ayında sunulacak olan rapora bağlı olduğunu kaydetti.

Beyaz Saray'ın bugün açıklanan, Irak ile ilgili geçici raporunun ardından, Eylül ayında, ABD'nin Irak'taki güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus'un kapsamlı raporunu alacağını kaydeden Bush, ''Bu raporu bekliyorum. Bu rapor doğrultusunda, 15 Eylül'den sonra, ihtiyaç olursa bir karar alınır'' dedi.

Beyaz Saray tarafından Kongre'ye sunulmak üzere hazırlanan ara raporda, Irak hükümetinin ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda ancak kısmen bir ilerleme sağlayabildiği ve ''Irak'taki güvenlik durumunun hala karmaşık ve aşırı derecede zor, ekonomik durumun eşitsiz'' olduğu, siyasi uzlaşmanın ise sürüncemede kaldığı belirtilmişti.

GATES VE RİCE, GELECEK AY ORTA DOĞU'DA

ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın gelecek ay başında Irak ile ilgili bir diplomatik görev için Orta Doğu'ya gideceğini açıklayan Bush, Gates ve Rice'ın ABD'nin müttefikleriyle görüşeceğini ve ABD'nin taahhütlerini yineleyeceğini belirtti.

Bush, ''Irak'taki demokratik hükümete bölgesel ve uluslararası desteği artırmak için diplomasiyi de kullanıyoruz'' dedi.

Condoleezza Rice'ın gelecek hafta da İsrail ve Filistin'i ziyaret etmesi bekleniyor.Basın toplantısında eleştirilere rağmen Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye güvendiğini belirten Bush, ''Evet ona güveniyorum, ne kadar zor bir iş yaptığını anlıyorum. Mazeret aramıyorum ama bu iş zor'' diyerek daha fazla sabır istedi.

''EL KAİDE HALA TEHDİT''

Terör örgütü El Kaide'nin hala tehdit oluşturduğunu söyleyen Bush, ''Hala tehlikeliler ve bu yüzden Afganistan'da, Irak'ta ve onları bulduğumuz her yerde başarılı olmamız önemli'' dedi.

Bush, El Kaide terör örgütünün günümüzde, 11 Eylül saldırısı öncesindeki gücünü koruduğu yolundaki iddiaların asılsız olduğunu da savundu.