kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Temmuz 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Baydemir Roj TV'de programa katıldı

Yeni Haber
DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, dün gece Türkiye'nin kapatılması için defalarca girişimde bulunduğu Roj TV'nin stüdyo konuğu oldu.

Dün gece yayınlanan programa Baydemir, DEP eski milletvekili Hatip Dicle, İHD eski Genel Başkanı Yusuf Alataş, ve Prof. Dr. Cengiz Güleç katıldı. Uydu aracılığıyla terör örgütü PKK çizgisinde yayın yapan Roj TV'nin stüdyo konuğu olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, belediye hizmetlerinin yetersizliğini "Çatışma ve ölüm olan yerde siyaset bitmiştir'' sözleriyle açıklamaya çalıştı.

Türkiye'nin kapatılması için defalarca girişimde bulunduğu Roj TV'nin Kırmız Saç (SSor) adlı programına katılan Baydemir, son gelişmelerin bölgede yakından izlendiğini, Diyarbakır'dan, Ankara'da üretilen siyasete bakıldığında 'akıl tutulması' değerlendirmesi yapıldığını savundu. Baydemir, terör örgütü PKK'dan 'Silahlı Kürt muhalefeti' olarak söz etti.

Türkiye'nin, basiretli olmayan tutumlar nedeniyle bugünkü noktaya geldiğini iddia eden Baydemir, "Eğer Mersin'deki bayrak provokasyonunda ve Şemdinli olaylarında hükümet olması gereken reaksiyonu ortaya koyabilse, Yüksekova'da söylenen haklı söylemin, Diyarbakır'daki konuşmanın arkasında durulabilseydi, emin olun 'e- darbe' olmazdı. Erdoğan Türkiye üst kimliğinden söz etti. Bugün adeta tekliyor sayın başbakan. Türkiye'de yurttaşlar arasında güven bunalımının arttığını görüyorum'' iddialarını öne sürdü.
Baydemir, Diyarbakır'da bir parka yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 10 kişinin öldüğünü, geçen yılın Mart ayında aynı sayıda kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: "Bu durumda 'Ben sadece hizmet üretiyorum' diyemezdim. Çatışma, ölüm olan yerde siyaset bitmiştir. Siyaset insanları yaşatma ve daha mutlu olmasının aracıdır. Çatışmalar Türkiye'nin doğu, batı yakasında sürüyor, kentlerimiz her gün cenazeler alıyor. Seçilecek arkadaşlarımızın elinde sihirli değnek olmayacak. 23 Temmuz'da arkadaşlarımız sorunları kaldıramayacak. TBMM son 16 yıldır ilk kez sorunun gerçek çözümü etrafında buluşacaktır."

DEP eski milletvekili Hatip Dicle de Genelkurmay Başkanlığı'nın 'Birlik muhtırasında bulunması ve 'Birlik çağrıları' ardından yapılan Cumhuriyet Mitingleri'nde 'Sevr Bölünme Paranoyası' işlendiğini iddia etti. Dicle, bu mitinglerde, 'Alt- üst kimlik yok', 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Hepimiz Kemalistiz, hepimiz Türküz' sloganları atıldığını, halkın gelişmelerden kaygı duyduğunu söyledi.

"Bütün devlet kurumları ordunun baskısı altındadır" iddiasını dile getiren Dicle, şöyle devam etti: "Türkiye'de 12 Eylül gibi bir darbe beklemeyin. Bütün devlet kurumları ordunun baskısı altındadır. Bu olağanüstü süreçten dolayı siyasi gözlemciler önlerini göremiyor. Türkiye'deki yöneticiler çıldırmamışlarsa sınır ötesi harekatı olası görmüyorum. Türkiye'de herkes ordusunu takdir eder, 'yüzde 90 güveniyorum' der, ancak siyasete girmesine karşı çıkar."

Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat Karasu da programa telefonla katılarak yaklaşık yarım saat konuştu.