kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Temmuz 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

"Seçim Türkiye'nin büyümesini durduramadı"

Yeni Haber
İLİŞKİLİ HABERLER
"Seçim Türkiye'nin büyümesini durduramadı"
Petkim'in özelleştirilmesi dünya basınında geniş yankı buldu. Financial Times gazetesi Petkim ihalesinin Türkiye'de 2005 yılından beri gerçekleştirilen en büyük özelleştirme olduğunu belirtti. İngiliz gazetesi, Türkiye'nin Temmuz ayında seçim yapacağını anımsatarak "Ancak bu, yabancı yatırımcıları caydırmadı, Türk ekonomisi büyümeye devam ediyor" yorumunu yaptı.


Verilen 2.05 milyar dolarlık teklifin şirketin değerini üç katına çıkarttığına dikkat çeken gazete, seçimin belirsizliğinin yabancı yatırımcıları caydırmadığını belirterek, "Stratejik yatırımcılar ülkeye akmayı sürdürüyor" yorumunu yaptı.


Ekonomi gazetesi Financial Times, Ankara kaynaklı Vincent Boland imzalı haberinde Petkim ihalesini değerlendirdi. Orta Asyalı bir konsorsiyumun son yıllarda en çekişmeli ihalelerden birini kazandığını belirten gazete, galip gelen grubun verdiği 2.05 milyar dolarlık teklifin, şirketin piyasa değerini 4,1 milyar dolara çıkarttığına, bunun da ihale öncesi değerinin üç katına yakın olduğuna dikkat çekti.

Türk hükümetinin son büyük özelleştirme ihalelerinin canlı yaptığını ve kapalı zarf yöntemi nedeniyle genellikle beklenenden daha çok para sağlandığını kaydeden gazete, "Analistler, yüksek fiyatların, hisselerin, kontrol için prim ödemenin değdiğini düşünen stratejik yatırımcılarca satın alınmasından kaynaklandığını söylüyorlar" diye yazdı.

İngiliz gazetesi "Petkim satışının Türkiye'de 2005 yılından bu yana yapılan en büyük özelleştirme ve stratejik yatırımcıların ülkeye akmayı sürdürdükleri bir dönemde gerçekleşiyor" değerlendirmesini yaptı.

Bu arada, haberde Garanti Menkul Kıymetler tarafından yayınlanan bir raporda Türkiye'nin 2007 yılında 24 milyardan fazla, 2008 yılında ise 25 milyar dolara yakın doğrudan yabancı sermaye çekeceği tahmininin yapıldığına dikkat çekildi.

SEÇİM BELİRSİZLİĞİ YATIRIMCILARI CAYDIRMADI

İngiliz gazetesi, Türkiye'nin Temmuz ayında seçim yapacağını anımsatarak "Finansal piyasalarda (seçim) sonucun belirsizliğine ilişkin bir miktar gerginlik var. Ancak bu, yabancı yatırımcıları caydırmadı ve hükümet, kampanyasını özelleştirmenin merkezi bir unsuru olduğu ekonomik reform sicili üzerinde kurdu" yorumunu yaptı.

Hükümetin, 2003 yılında iki defa Petkim'i satmaya çalıştığını ancak başarısız olduğunu anımsatan gazete, Petkim'in o dönemde zarar ettiğini kaydetti. Petkim'in Türkiye'nin tek kimyasal ürünleri üreticisi olduğunu belirten gazete, şirketin son dört yılda büyük bir yeniden yapılanmaya tabii tutulduğuna dikkat çekti.