kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Temmuz 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Katiller arkadaş grubu liderleri Yasin Hayal

Veli SARIBOĞA / MERKEZ
Emniyet Genel Müdürlüğü, Dink suikasti davasında yargılanan 18 sanığın 'arkadaş grubu' olduğunu savundu. Emniyet'e göre, bir dönem muhbirlik yapan Erhan Tuncel'in ise grupla hiyerarşik bir bağı yok..
İLİŞKİLİ HABERLER
Katiller arkadaş grubu liderleri Yasin Hayal
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili savcılığın haklarında 'terör örgütü' üyesi ile yöneticisi oldukları iddiasıyla dava açtığı ve yargılanmalarına önceki gün başlanan 18 sanık için, Emniyet, 'arkadaş grubu' oldukları yönündeki iddiasını sürdürdü. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaşan ve Emniyet Genel Müdürü adına İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek'in imzasını taşıyan yazıda 'örgüt' ifadesi geçirilmedi ve sanıkların suikastin azmettiricisi Yasin Hayal liderliğindeki bir 'arkadaş grubu' olduğu ifade edildi.

TALİMAT VERDİ
Yazıda, McDonald's'a bomba attığı belirtilen Yasin Hayal'in, 13 Mayıs 2005 tarihinde tahliye olduktan sonra "Türklüğü aşağılayıcı ifadeleri nedeniyle'' Hrant Dink'e yönelik eylem gerçekleştirmek amacıyla arkadaşlığa dayalı bir grup oluşturduğu bildirildi. Hayal'in bu grubun içinde "lider'' konumunda olduğu ve diğer kişilerin hepsine talimat verebildiği ifade edilen raporda, Hayal nezdinde "en yetkili'' olarak tanınan Erhan Tuncel'in ise diğer grupla ilgili hiyerarşik bir bağının bulunmadığına yer verildi. Suikastin hemen ardından İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah yaptığı açıklamada "cinayetin siyasi ya da örgütsel bağlantısı yok, zanlı milliyetçi duygularla hareket etmiş" demişti.

ERHAN İKİ YIL ÇALIŞTI
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ayrıca Erhan Tuncel'in "yardımcı istihbarat elemanı'' olup olmadığı konusunda istediği bilgiye, Emniyet Genel Müdürlüğü, Tuncel'den 17 Kasım 2004 ile 23 Kasım 2006 tarihleri arasında "haber'' kaynağı olarak faydalanıldığı, 23 Kasım 2006'dan itibaren de kendisiyle görüşülmeye son verildiği yönünde yanıt verdi. Öte yandan duruşmada tetikçi O.S'nin akıl sağlığının kontrol edilmesine de karar verildi.