kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Temmuz 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Yeşiller Partisi'ne destek veriyorlar

YEŞİL Yol tarikatı 1990'da ilk olarak ABD'de ilan edildi. Kendisine birtakım vahiylerin gelmesiyle oluşturduğu In His Name isimli kitapla Atatür, tarikatın kuruluşunu gerçekleştirdi. Kendisi de bir dönem ABD'de eğitim aldığı için tarikatın lideri Atatür, ABD'de daha etkin ilişkiler kurdu. Kitabını New York'ta bulunan Vantage Press yayımlamış. Atatür'ün kitabını da Al Gore'a gönderen bu yayınevi. Al Gore'un Atatür'e mesaj gelmesi de bu yolla gerçekleşmiş.

HİYERARŞİLERİ YOK
Atatür'ün etrafında tarikatına inananları mevcut. Ancak herhangi bir isim vermiyor. Kendisinin diğer tarikat yapılarıyla karşılaştırılmaması gerektiğini söylüyor. Zaten tarikatın kurumsal bir kimliği ya da hiyerarşisi bulunmuyor. Tarikat her ne kadar 17 yıl önce kurulmuşsa da, daha yeni faaliyetlerini başlatma aşamasında. Özellikle İstanbul'daki evinde zaman zaman bir araya geliniyor. Ancak bu tarikatta herhangi bir ayin, ibadet gibi ritüeller sözkonusu değil. Atatür'ün çevresinde özellikle çevreci duyarlılığa sahip kişiler bulunuyor. Özellikle de bu isimler, 1983'te kurulup, kısa bir sure sonra kapanan Yeşiller Partisi çevresinden. Atatür dünyadaki Yeşiller Partisi üyeleriyle de iyi ilişkiler içinde. Çünkü mesajlarını uygulayan ve dünyayı onun deyimiyle ekolojik felaketten kurtaracak olanlar, Yeşiller. Atatür, fikirlerinden etkilenen ve tarikata girmek isteyenlere de Yeşiller Partisi'ne üye olmalarını tavsiye ediyor. Hatta bugünlerde yeniden Yeşiller Partisi'nin kurulması faaliyetlerinin başladığını söyleyen Atatür, bu hareketi fahri olarak destekliyor.

ÜYE SAYISINI GİZLİYOR
Atatür tarikat yapısı, üye sayısı gibi bilgiler vermiyor. Kendisine 'yukardan vahiy gbi geldiğini' söylediği, dünyayı kutarmaya soyunduğu mesajları ilettiği kitabında insanları tarikatına mürit olmaya çağırsa da, bu konuda herhangi bir bilgi vermiyor. Ancak ABD'de kitabını yayımlacak kadar iyi ilişkiler kurması, tarikatındaki etkin üyelerin desteğiyle mümkün olduğu biliniyor.