kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Temmuz 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Yeşil Yol: Kurucusu Azrail'e dilekçe yazan sınırsız seks tarikatı

Tutkun Akbaş
Adı "Yeşil Yol", lideri Sabetayist bir Türk vatandaşı ama kutsal kitabı İngilizce. 1984'te 64 gün boyunca kozmik sağanağa tutulduğunu öne süren Giray Atatür'ün kurduğu Yeşil Yol tarikatında ne ararsan var: Uzaylılar, seks özgürlüğü, reenkarnasyon, kıyamet teorisi.....
Giray Atatür 81 yaşında. Oklahoma Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Michigan Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde eğitim aldı. Ailesinin 400 yıllık geçmişi bulunduğunu, aslen Floransalı Katolik, ancak Selanik'e göç ettikten sonra Sabetayist olduklarını söylüyor. Amcası 33. dereceden ünlü mason Edip Zeki Atatür. 1984'te 64 gün süreyle kendisine vahiy geldiğini iddia ediyor ve gece yarıları uykudan fırlayarak, hemen kâğıt kaleme sarılıp kendi ifadesiyle "yukarıdan gelen" bilgileri yazmaya başlıyor. Ortaya 178 ayrı pasaj çıkıyor. Çoğunluğu İngilizce şiir formatında anlaşılmaz bilgiler. İki yıl boyunca bunlara bir anlam veremiyor. Yine "yukardan gelen" kozmik bir işaretle bu pasajların arasındaki bağlantıyı görüyor ve "Yeşil Yol" tarikatını kurmaya karar veriyor. "En çılgın Türk" Abdurrahman Giray Atatür, temellerini Türkiye'de attığı tarikatı için müritleri tüm dünyadan arıyor.

KIYAMET FORMÜLÜ: Y=TAN X
1984'te 64 gün boyunca kozmik sağanağa tutulduğunu öne süren Giray Atatür'ün kurduğu Yeşil Yol tarikatında uzaylılardan seks özgürlüğüne, reenkarnasyondan kıyamet teorisine kadar akla ne gelirse var... Atatür, kıyamet teorisini matematiksel bir formülle belirlemiş bile: Formülü Y=TanX. Formülünü bir grafikle de kendince güçlendirmiş. Kıyametin de 2400 yılına kadar geleceğini öne sürüyor. Dünyayı kötü sondan kurtuluşunun kendi kurduğu tarikat olduğuna inanıyor. Atatür'ün, Y=Tan X şeklindeki kıyamet formülünde Y, teknolojik gelişmeyi, X zamanı gösterip, Tan da tanjant anlamına geliyormuş. Atatür'ün tarikatının felsefesi özü itibariyle ekolojik çöküntüden insanlığı kurtarma mantığına dayandığını savunuyor. "Tarikatınızda kaç üye var?" sorumuza, "Benim müritlere ihtiyacım yok. Kitaplarımı tüm dünya okuyor" yanıtını veriyor.

AL GORE'DAN MESAJ ALDI
Kendisine geldiğini iddia ettiği vahiyleri topladığı kutsal kitabı 1990'da "In His Name" adıyla ABD'de yayımlayan Giray Atatür, kendisini yeni bir dinin yaratıcısı "mesih" olarak görüyor. Giray'ın kutsal kitabı ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya'da bulunuyor. Giray'ın tarikatının ucu ABD eski Devlet Başkan Yardımcısı Al Gore'a bile ulaşmış. SABAH'a evini açan Yeşil Yol tarikatı lideri, Al Gore'un ofisinden geçen haziran ayının başında kendisine gönderilen bir mesajı gösteriyor. Al Gore'un Giray Atatür'ün kitabını okuduğu ve konuyla ilgilendiğine ilişkin bir faks metni... Abdurrahman Giray Atatür, "Al Gore Türkiye'ye de geldi. Ancak görüşme imkânı olmadı" diyor. Al Gore'un "fikirleriyle" ilgilenmesini de çok önemsiyor ve gelen faksı da dosyasında saklıyor.

DUL KOMŞUYA SEKS YARDIMI
Yeşil Yol tarikatı lideri Atatür, Sabetay Sevi'nin kurduğu Sabetayizm tarikatının bir devamı olduğunu öne sürüyor. "Ben Sabetay Sevi'den de daha ileri gittim" diyen Atatür, Sevi'den 300 yıl sonra doğduğu için kendisinin gerçek anlamda bir "tamamlayıcı" olduğunu savunuyor. Tüm dinlerin ötesinde kendi tarikatının birleştirici olacağını iddia ediyor. Atatür'ün garip bir iddiası daha var. O da Musa'nın 10 emri dışında 11. bir emri daha olduğu ve bunu da kendisinin çözdüğü. 11. emir Türk toplumunun ahlak yapısına uymayan aykırı bir tarikat kuralı aslında. Atatür, "Komşularınızla her şeyi paylaşın" şeklindeki Musa'nın 11. emrinin, tarikat içinde dul kadınların seks ihtiyaçlarının giderilmesi anlamına geldiğini söylüyor. Seksle ilgili Sabetayizm'e dayandırdığı tarikat ilkesinde Atatür, dul kadınların seks ihtiyaçlarının karşılanmasının olumlu sonuçlar yarattığını şöyle ifade ediyor: "Bu uygulama 300 sene evvelki bir tarikatı bugünkü Batı'nın modern toplumlarının dahi varamamış oldukları bir seviyeye çıkarıyor. Seks sorunu, Hıristiyanların işgüzarlığı ile bir temel içgüdünün baskı altına alınması neticesi, toplumlara mutsuzluk getiren bir sorundur." Atatür, bu sorunu çözme görevini de imamlara veriyor.

İBADET: 16 AĞAÇ DİKMEK
İmamlar, böylece kocasının ölmesi ile yalnız kalan kadınının seks ihtiyacını karşılayarak, hem kadını psikolojik yönden bir din adamının kontrolü altında tutacak, hem de seks dürtüsü ile cemaat dışı bir erkekle ilişki kurmasına mani olacak. Bu sayede yeni bir erkek arayışı içine girecek olan dul kadının tarikat mensubu evli erkekleri ayartmasının önüne geçilecek. Yeşil yol tarikatının bir de ibadeti var. Lideri müritlerine bu ibadeti yapmaları bir kurtuluş reçetesi olarak sunuyor. O da yılda 16 ağacı üyelerin elleriyle dikmeleri. A. Giray Atatür, bununla ilgili olarak şunları söylüyor:

MAYISTA ÜÇ GÜN BAYRAM...
"Yılda 16 ağaç dikmek Yeşil Yol'un yolcuları için bir numaralı ibadettir. Şüphesiz ki, makbul olan, kişinin ibadet farizesini yerine getirmek için 16 ağacı kendi eliyle dikmesidir. Ancak, herhangi bir sebepten dolayı bunu yapamayacak olanların, ücret mukabilinde, bir başkasına yaptırarak ibadet farizesini yerine getirmesi de kabul görecektir." Giray Atatür, tarikatına ait bir bayram gününden de söz ediyor. O da 6, 7 ve 8 Mayıs arasında sürecek üç günlük bir bayram, çünkü kendisi bu tarihlerde vahiy almış. Yeşil Yol lideri, mensuplarına da şu çağrıyı yapıyor: "O üç gün kırlara çıkınız, piknik yapınız, ormanlara dalınız, tepelere tırmanınız, yürüyüş yapınız, çiçek toplayınız, ağaç dikiniz. Doğayı hissediniz ve yaşadığınıza şükrediniz. Ve yeni bir yıla böyle başlayınız. Bu en büyük ibadettir."

'DİNLERİN İÇİ BOŞALMIŞTIR'
Giray Atatür, Hıristiyanlık, İslam ve Yahudilik gibi kutsal dinlere de eleştiri getiriyor. Ona göre dinlerin içi boşaldı. "Tek çözüm, Yeşil Yol tarikatında birleşmek" diyor: "In His Name, bazı çevrelerce yeni bir din kitabı olarak nitelendirilebilir. Bu iş burada bitmiyor. Sadece yat kalkla bu iş olmuyor. Haftada bir değil, her sabah kiliseye gitsen, günde beş vakit değil, 15 vakit namaz kılsan sadre şifa değil. Dinlerin içi boşaldı. Bütün dünyaya çağrımız budur: Yeşil Yol. Kurtulacaksa eğer insanlığı kurtaracak yol odur. Çünkü doğayı tahribattan kurtaracak yol odur. Yeşil Yol nedir? O, yeni bir din değildir. O, toplayıcı bir tarikattır. Eski dinlerin kötü taraflarını reddederek iyi taraflarını bünyesinde toplar. O, müritlerine emretmez, sadece davet eder."
Haberin fotoğrafları