kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Haziran 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

'İETT arazisi davalık değil demedim'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Sama Dubai CEO'sunun açıklamalarını yalanladı. Topbaş, "Öyle bir ifadem olmadı. Ben kesinlikle 'dava yok' ifadesini kullanmadım" diye konuştu..
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sama Dubai CEO'su Farhan Faraidooni'nin dün gazetelerde yayımlanan "İETT arazi ihalesinden bir gün önce belediye başkanı 'dava yok' demişti" şeklindeki açıklamasını yalanladı. Topbaş, "Öyle bir ifadem olmadı. Ben kesinlikle 'dava yok' ifadesini kullanmadım" dedi. Türk - Alman Ekonomi Kongresi'ne katılan Topbaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İhalesini kazandığı ama imar davası olduğunu öğrendiği için sonuçlanıncaya kadar İETT arazisinin parasını ödemek istemeyen Sama Dubai'nin CEO'su Faraidooni'nin açıklamalarını değerlendiren Topbaş, "Yeni ihale açılması halinde tekrar girecekleri duurumu kendi kararlarıdır. Onu bilemem" diye konuştu.

İSTANBUL'UN İHTİYACI VAR
Konuyla ilgili değerlendirmelerin yapıldığını, yasal boyutlarının ve süresinin her yönüyle değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirten Topbaş, "Önümüzdeki günlerde açıklamasını yapacağız. Tabii İstanbul'un önemli kaynaklarından biri olan İETT arazisi kupon bir arazi. Buna yakın ölçekte arazisi yok İstanbul'un" şeklinde konuştu. Arazinin İstanbul için önemli kaynak olduğuna dile getiren Topbaş, "Rezerv kaynaklardan bir tanesini en iyi şekilde değerlendireceğiz" dedi. Söz konusu arsadan gelecek parayı belediye kasasına koyacaklarını vurgulayan Topbaş, "Bu kadar net. Çünkü İstanbul'un buna ihtiyacı var" dedi. Davayı ima eden Topbaş, "Bunu ne kadar geciktirirlerse İstanbul'daki sıkıntı o kadar uzun sürer. Bizim bunu bir an önce çözmemiz gerekir" diye konuştu. Topbaş, şunları söyledi: "Bir yerlerde bazı kararlar verilirken 'bu kararı olumlu vermeyeceğiz, çünkü politik bakıyoruz' diyenler var. Bulundukları yerde bilimsel bakmaları gerektiği halde politik ifadesini kullanıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Politika yapacaksanız gelin siyasi arenaya çıkın kahramanlar gibi anlatın kendinizi."
Haberin fotoğrafları