kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Haziran 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Kritik zirve sona erdi

Yeni Haber
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği vurgulandı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında saat 13.30'da Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı saat 17.30'da sona erdi.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantı öncesinde MGK üyesi bakanlarla Başbakanlık Resmi Konutu'nda biraraya geldi.

MGK toplantısından sonra yayımlanan bildiride, toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğine, bölünmez bütünlüğüne, Ulusun güvenliğine ve yaşama hakkına kasteden bölücü terörün ortadan kaldırılması için alınan ve alınması gereken önlemlerin kapsamlı bir değerlendirmesinin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Bu mücadelenin gerektirdiği adımların halkımızla birlikte atılmaya devam edileceği, tehdidin demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde ve kararlılıkla üstesinden gelineceği inancı teyit edilmiş, bu bağlamda terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği vurgulanmıştır.''

KIBRIS'TAKİ GELİŞMELER

Bildiride, ayrıca Kıbrıs ile ilgili gelişmelerin gözden geçirildiği, bu bağlamda çözüm yönündeki iradesini göstermesine rağmen Kıbrıslı Türkler üzerindeki haksız kısıtlamaların sürdürülmesinin kabul edilemeyeceğinin altının çizildiği, KKTC'nin uluslararası alanda yalıtılmışlığının giderilmesi amacıyla alınacak önlemler üzerinde durulduğu ifade edildi.

Bildiride, şunlar kaydedildi:

''Doğu Akdeniz'de giriştiği eylemlerle bölgede bir istikrarsızlık unsuru olmayı sürdüren Rum yönetiminin adanın tümünü ilgilendiren konulardaki girişimlerinin geçerliliği olmadığı vurgulanmış, ülkemizin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarının korunması konusunda yürütülen çabaların devam edeceği, Türkiye'nin, Kıbrıs konusuna siyasi eşitlik ve iki kesimlilik temelinde yeni bir ortaklık devleti kurulması, Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik olumlu yaklaşımını sürdüreceği, KKTC'ye her türlü desteğin sağlanması konusunda kararlı olduğu vurgulanmıştır.''