kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Haziran 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Danışmanları yaktı

YASEMİN TAŞKIN
YASEMİN TAŞKIN
İtalya'da Başbakan Prodi'nin yakın danışmanları yine bir krize imza attı. Danışmanının mason localarıyla birlikte AB fonlarından kendi cebine ve siyasi partilere para hortumladığı ortaya çıktı ..
İktidara geldiğinden bu yana Başbakan Romano Prodi gün yüzü göremedi. Basın sözcüsü Silvio Sircana'nın travestilerle pazarlık yaparken görüntülenmesinden sonra zor günler geçiren Başbakan'ı yine bir siyasi kriz kapıda bekliyor... İstediği yasayı geçiremeyince hükümetinin istifasını veren, yeni kabinesiyle yola devam etmeye çalışan Prodi'yi kıstıran şey, bir "hortum" skandalı. Skandalın başrol oyuncuları arasında Prodi'nin danışmanlarından Piero Scarpellini var. Konu ise, onun da aralarında bulunduğu "güçlü" isimlerin, Avrupa Birliği fonlarını kendi hesaplarına geçirmeleri...

BİR ADAMI DA 'ZANLI'
İtalya'da gizli mason locaları ile siyasi partilerin fonlardan özel hesaplarına ve siyasi parti kasalarına para aktardığı ortaya çıktı. Catanzaro bölge savcısı Luigi De Magistris, soruşturması sonunda yaklaşık 20 kişi hakkında dava açmak için başvuruda bulundu. Savcı başvuru dava dosyasında "Piero Scarpellini, Romano Prodi'nin danışmanı. San Marino'da ikamet ediyor. Tutkusu, İtalya ve Kuzey Afrika arasında iş yapmak. Afrika'daki kamu yatırımlarında uzman" diye yazdı. Scarpellini'nin oğlu Alessandro'nun da Başbakan Prodi'nin yanında çalışıyor olması İtalyan lideri iyice köşeye sıkıştırdı.

'ÜCRETSİZ DANIŞMAN'
Dava dosyasında "Prodi'nin adamı ve San Marino mason locası üyesi" olduğu yazan Piero Macri'nin de adı geçiyor. Siyasi partilerin Avrupa fonlarına delege üyelerine, dışarıda kurulan vakıf ve şirketler aracılığıyla AB'ye havanda su dövdürecek projelerle başvurdukları, hortukladıkları paranın toplamda 3 milyon Euro'ya ulaştığı belirtiliyor. Gizli mason locaları, iş lobileri ve onların siyasi referansları ekseninde kurulan çarkın içinden bir başbakanlık danışmanının adının çıkması ise ülkede soğuk duş etkisi yarattı. Başbakanlık, skandalın patlaması üzerine "Piero Scarpellini, Başbakanlık diplomasi ofisinin Afrika ülkeleri için maaşsız çalışan danışmanıdır" açıklaması yaptı.