kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Haziran 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

4 yaşına girerken babasına kavuştu!

Neslihan KESKİN / MERKEZ
Esin Baytekin, ölen eşinin kızının babası olduğunu yıllar sonra ispatladı. Medeni Kanun ve üremeyle ilgili yönetmelik engelini aşmak için hukuk mücadelesi başlatan anne Baytekin, kızını doğum gününde yeni nüfus kâğıdına kavuşturdu..
Londra'da tüp bebek tedavisi görürken maganda kurbanı olan eşinin embriyolarıyla bir kız çocuğu dünyaya getiren Esin Baytekin, Türkiye'de 'devrim' niteliği taşıyan bir hukuk zaferine imza attı. Acı olaydan sadece 15 gün sonra Londra'da eşinin embriyolarıyla hamile kalan genç kadın, 305 gün sonra 'Derin'i dünyaya getirdi. Ardından da babalık davası açtı. Ancak Medeni Kanun'daki bir madde buna engeldi. Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri'nin 17'nci maddesi ise, Türkiye'de tüp bebek tedavisi gören eşlerden birinin ölümü halinde embriyoların hemen yok edilmesini öngörüyordu. Ama Baytekin yılmadı ve hukuk savaşını sürdürdü. Türkiye ile İngiltere'deki Style Set Erkek Giyim Mağazalar Zinciri'nin sahibi Mehmet Demir Baytekin ile eşi Esin Baytekin'in tek hayalleri bir çocuk sahibi olmaktı. Ancak çift bir türlü çocuk sahibi olamadı. Bunun üzerine Baytekin çifti, Londra'da tüp bebek tedavisi görmeye başladı. Ancak 2003 yılında Baytekin'in kullandığı otomobil, Merter'de karşı yönden gelen Mehmet Uçan'ın otomobiliyle çarpıştı. Sadece maddi hasarla atlatılan kaza, işportacılık yapan Uçan'ın öfkesi nedeniyle başarılı işadamını hayattan kopardı. Mehmet Uçan, tartıştığı Mehmet Demir Baytekin'i kafasına sıktığı tek kurşunla öldürdü.

ADINI "DERİN" KOYDU
Çocuk hayalleri kurarken eşinin ölümüyle yıkılan Esin Baytekin ise acısını kalbine gömdü ve sevdiği adamdan bir evlat sahibi olmak için yoluna devam etti. Genç kadın Londra'ya giderek, acı olaydan 15 gün sonra tedavisinin yapıldığı Tüp Bebek Tedavi Merkezi'nde eşinden alınan embriyoları döllendirdi. Hamile kalan Esin Baytekin, 305 gün sonra Türkiye'de bir kız çocuk dünyaya getirdi. Adını da eşiyle daha önce planladığı gibi 'Derin' koydu. Ancak Türk Medeni Kanunu, 'Eşin ölümünden 300 gün sonra doğan çocuk baba üzerine geçirilemez' diyordu. Yani yasa, yasal süreden 5 gün sonra doğan Derin'e babasının adı ile soyadını taşıma hakkı tanımıyordu. Esin Baytekin, kolları sıvadı ve kızı için hukuk mücadelesi başlattı. Avukatı Zelal Kartal Sunay aracılığıyla 2004 yılında Bakırköy Aile Mahkemesi'ne 'Babalık' davası açtı.

YARGITAY'DAN MÜJDE
Mahkeme, babanın mezarını açtırarak, DNA örnekleri aldı. Adli Tıp Kurumu'nda yapılan inceleme sonucunda Derin'in DNA'sı ile Baytekin'in DNA'sı yüzde 99.99 tuttu. 3 yılın sonunda mahkeme Mehmet Demir Baytekin'in, Derin'in babası olduğuna hükmederek, "Mehmet Demir Baytekin'in ismini kullanabilir" diye karar verdi. Ancak, Cumhuriyet Savcılığı, mahkemenin kararını temyiz ederek, dosyayı Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay ise Derin bebeğe doğum gününe 3 gün kala, hayatının en büyük hediyesini verdi. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararın yasalara uygun ve yerinde olduğunu belirterek onadı. Babasının ölümünden 305 gün sonra dünyaya gelen Derin bebek, doğum günü olan bugün 4 yaşına girecek. Minik Derin'e annesi Esin Baytekin ile hukuk mücadelesinde kendisini yalnız bırakmayan avukat Zelal Kartal Sunay, doğum günü hediyesi olarak babasının adı ve soyadını taşıyacağı nüfus kimliğini hediye edecekler.