kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Haziran 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Bütçe 3.3 milyar YTL açık verdi

Yeni Haber
Bütçe, bu yılın ilk dört ayındaki olumsuz seyrini mayıs ayında 2 milyar YTL fazla vererek olumluya çevirdi. Bütçe açığı ilk beş aylık dönemde 3.3 milyar YTL'ye geriledi. Bütçe bu yılın ilk dört ayında 5.3 milyar YTL'lik açık vermişti.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, mayıs ayı bütçe sonuçlarını açıkladı. Buna göre merkezi yönetim bütçe giderleri bu yılın ilk beş ayında 83.4 milyar YTL, geliri ise 80.1 milyar YTL oldu. Bu kapsamda söz konusu dönemde bütçe 3.3 milyar YTL'lik açık verdi.

Bu yılın ilk beş aylık döneminde bütçe giderlerinin 59.8 milyar YTL'si faiz hariç giderlerden, 23.6 milyar YTL'lik faiz harcamasından kaynaklandı. Giderlerin 18.3 milyar YTL'si personel giderlerinden, 2.2 milyar YTL'si sosyal güvenlik kurumlarına ödenen devlet primlerinden, 7 milyar YTL'si mal ve hizmet alımlarından kaynaklandı.

Ayrıca bu dönemde sermaye giderleri 3.1 milyar YTL, sermaye transferleri 1.2 milyar YTL, borç verme 1.3 milyar YTL olarak gerçekleşti.

Bütçe gelirinin bu yılın ilk beş ayında 77.9 milyar YTL'si genel bütçe geliri oluşturdu. Bunun 59.2 milyar YTL'si vergi geliri, 5.2 milyar YTL'si teşebbüs ve mülkiyet geliri, 7.2 milyar YTL'si faiz, pay ve cezalardan sağlanan gelir ve 1.3 milyar YTL'sini de sermaye geliri oluşturdu. Söz konusu dönemde özel bütçeli idarelerin öz geliri 1.3 milyar YTL olurken, düzenleme ve denetleme kurumlarından 884.7 milyon YTL gelir elde edildi.

(ANKA)