kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Haziran 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
E. Olmert

Olmert'in mesajını ileten Türk kim?

İsrail gazetesi Haaretz, Suriye ile aralarında başlayan 'barış' atağında arabuluculuğu bir Türk'ün yaptığını, ancak kimliğinin bulunamadığını yazdı..
İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, "Olmert'in Suriye sürprizi" başlığıyla verdiği haberde, Başbakan Ehud Olmert'in nisan ayında Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'a ilettiği mesaja aracılık eden Türk'ün kimliği ile ilgili tartışmaları gündeme getirdi. Gazete, "İsrailli muhabirler son birkaç haftadır bütün enerjilerini Başbakan Olmert'in gizli mesajlarına aracılık eden Türk'ü bulmaya harcıyor" diye yazdı. Ancak gazete, herhangi bir isim vermedi.

ŞAM'IN TERCİHİ
ABD Reuters ise görüşmelerin Türkiye ve Almanya üzerinden gizli kanallar yoluyla sürdürüldüğüne değindi. Olmert'in Suriye'ye Golan Tepeleri karşılığında barış önerdiğini bildiren ajans, "Suriye ile görüşme zamanı geldi mi?" şeklindeki bir soruya Başbakan Yardımcısı Şimon Peres'in, "Sorun, Suriye'nin görüşmelere hazır olmamasında ve İsrail ile diyalog kurmada isteksiz davranmasında yatıyor. Onlar görüşmeleri, Amerika üzerinden yapma taraftarı" dediğini aktardı.