kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Haziran 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Reflü kansere zemin hazırlıyor

01.06.2007
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları ve Baş, Boyun Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Günter Hafız, reflü hastalığının yemek borusu mukozasında hasar yaratarak bölgeyi kanserojen maddelere açık hale getirdiğini bildirdi.

Antalya Belek'teki Maritim Pine Beach Otelde düzenlenen 29. Uluslararası Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Kongresi'ne katılan Prof. Dr. Hafız, yaptığı açıklamada, bir bölgede kanser oluşabilmesi için o bölgede
hızla değişen ve yeniden yapılanan bazı hücrelere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Hücrelerin yeniden yapılanması sırasında bazen hataların oluşabildiğini dile getiren Hafız, kanserin de bu sırada ortaya çıktığına işaret etti.Günter Hafız, mide muhtevasının gırtlak ve yutağa çıkmasıyla oluşan reflü hastalığı nedeniyle bu bölgelerde sürekli bir ''kendini yenileme'' yaşandığına dikkati çekti.

Yemek borusunun mideye yakın olan kısımlarının kendini koruyacak şekilde değiştiğini ve az az olan çıkışlardan etkilenmeyecek bir yapıya kavuştuğunu söyleyen Hafız, şöyle konuştu:

''Bizi ilgilendiren kısmı, mide muhtevasının gırtlağa ve yutağa çıkması. Gün içinde birçok kere mide muhtevası yemek borusunun alt kısımlarına kadar yükseliyor ama yukarıya doğru olan kaçak çok kısa süreli bile olsa yutak ve gırtlakta sorun yaratıyor. Çünkü bu bölgeler kendini korumak üzere gelişmiş değil. Temel sorun da burada. Reflüde midenin proteinleri eritmede kullandığı pepsin denen maddenin etkisinin mide asidinden daha çok olduğu düşünülüyor.

Herhangi bir anda asit mukozayı bozuyor, bozulan yere de pepsin denen madde kalıcı hasar vermeye başlıyor. Oradaki o hasar boğazı temizleme, gıcık, ses kısıklığı gibi bazı sorunlar yaratıyor. Vücudun gelen asidi nötralize edecek alt yapısı olmayan ses telleri gibi bölgelerinde yıpranma oluşarak bu bölgeler dışarıdan gelecek kanserojen maddelere karşı açık hale geliyor.''

Prof. Dr. Günter Hafız, kanserojen madde konusunda Türkiye'de kişilerin etkiye çok açık olduğunu da söyledi. Özellikle sigara kullanımının bunların başında geldiğini vurgulayan Hafız, ''Sigara içmesek de yanımızda içen başka kişiler nedeniyle içmiş kadar oluruz. Burada üzerinde ısrarla durmamız gereken şey, sadece bizim içmememiz değil içmeyen insanların da aslında zararın kendilerine olduğunu bilip, içen kişileri uyarması'' dedi.

Reflü, sigara kullanımı ve kanser arasında bir bağ olduğuna işaret eden Prof. Dr. Hafız, ''Sigara ile kanser arasında bir ilişki vardır, sigara kanser yapar, doğrudur ama reflü de bunu kolaylaştırır. Çünkü orada kanserojen maddelere ortamı hazır hale getirir'' diye konuştu.