kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
SP İLE AYNI MEYDANI PAYLAŞTI Rize Cumhuriyet Alanı'nda saat 13.00'de başlaması gereken mitinge saat 13.15'de gelen Mesut Yılmaz, Saadet Partisi'nin yapacağı miting nedeniyle mitingini erken bitirdi.

Yılmaz, DP listesinden bağımsız aday olacak

Ahu BOZLAR - Mustafa BAYRAK / RİZE (MERKEZ)
Eski Başbakan ve Anavatan eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz, memleketi Rize'de düzenlediği mitingde Demokrat Parti listesinden bağımsız aday olacağını açıkladı..
Eski Başbakan ve Anavatan Partisi Eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz, beklenen açıklamasını dün memleketi Rize'de düzenlediği mitingde yaptı. Konuşmasının ilk bölümünü siyasete girme kararının nedenlerine ayıran Yılmaz, sonunda ise 22 Temmiz'da DP listesinden bağımsız aday olacağını açıkladı. Aynı formül 1983 seçimlerinde Başbakan Bülent Ulusu için kullanılmış ve Turgut Sunalp'in MDP'sinden aday yapılmıştı. Konuşması sık sık "Bağımsız aday ol" sloganlarıyla kesilen Yılmaz, Anavatan ve DYP'nin DP olarak birleşmesi halinde DP'den bağımsız aday olacağını söyledi ve "Eğer birleşme sağlanmaz ya da doğru isimlerle seçime gidilmezse yine karşınıza çıkarak 'bağımsız adayım' diyeceğim" dedi. Mehmet Ağar'ın önceki akşam kendisini aradığını, DP'den bağımsız aday olmasını istediğini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

LİSTENİN BİRİNCİ SIRASI
"Bu ne demek biliyorsunuz. Kimsenin emrine girmeyeceksin. Ama onlar sana listelerinin birinci sırasını verecek. Siz o partiye oy verdiğiniz zaman aynı zamanda bağımsız adaya da oy vereceksiniz. Mehmet Ağar bunu tekrarladı, 'Eski başbakanımızı bekliyor, DP'den bağımsız aday olmasını istiyoruz' dedi. Eğer onlar DP olarak önümüzdeki günlerde kongrelerini yaparlarsa, Türkiye genelinde DP'yi şahlandıracak doğru isimlerle yola çıkarlarsa, ben onlara yardım edememezlik edemem." Rize'de yaklaşık 10 bin kişiye konuşan Yılmaz, şunları söyledi: "Karadeniz Sahil yolunun programa alınmasını, benim başbakanlığımda ben sağladım. Benim başladığım işleri bitirdiği için başbakana teşekkür ediyorum. Başbakan eğer size söylediği kadar büyük hizmetler yapmışsa gelsin Her türlü ihaneti yaşadım, zorluğu gördüm. Ben bıraktım, ama siz beni bırakmadınız. Siz istediğiniz için ve memleketin halini iyi görmediğim için dönüyorum."
Haberin fotoğrafları