kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Mayıs 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Reyting kavgası olmayan kanal aldı, patroniçe oldu

BUGE CANKAT GÜNAYDIN
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Channel isminde bir TV kanalı açan Ahu Tuğba iddialı: 'Reyting kavgası verip, sanatçıyı yıpratacak bir kanal kurmadım. Kimseyi 'reyting yapmadı' diye kovmam!..
İLİŞKİLİ HABERLER
Reyting kavgası olmayan kanal aldı, patroniçe oldu
80'lerin vamp yıldızı Ahu Tuğba'nın geçtiğimiz günlerde İstanbul Channel isminde bir TV kanalının ortağı olması ve üstüne de "Kanalımız en çok izlenen kanallardan biri olacak" diye iddialı konuşması herkesi şaşırttı! Tuğba ise bu işi mesleğinin bir parçası olarak görüyor ve "Şarkıcıysanız kendi plak şirketinizi kurarsınız, kuaförde çıraksanız hedefiniz kuaför dükkanı açmaktır. Bir oyuncu olarak ben de kendi kanalımı açtım" diye çarpıcı bir açıklamada bulunuyor. Ancak eski oyuncu yeni televizyoncunun reyting kaygısı yok! Hele dostlarını kullanıp, reyting yapmayınca da onlara 'güle güle demek' hiç ona göre değil! Bu nasıl bir televizyonculuk anlayışı diyecek olursanız Tuğba'nın ona da bir cevabı var: "Mücadele etmeyeceksen bu işe girmeyeceksin!"

MESLEĞİMİ YAPIYORUM
Öte yandan Ahu Tuğba, birkaç hafta içinde genelev patroniçesi Manukyan'ın hayatını anlatan yeni diziyle de ekrana gelecek. Manukyan'ın hayatının ibret verici olduğunu belirterek, "Ben hep gerçek filmler çektim" diyen Tuğba'nın şu cümleleri ise epey manidar: "Beyaz Ölüm, Kayıp Kızlar... Bütün filmlerim, çocuklara ders olarak verildi, hala veriliyor. Ben hala içeceğimi kutudan içerim. Mesela Nuri Alço filmde bana yapmıştı, Gamze'ye de hayatında sevgilisi yaptı."

* Bir oyuncu olarak İstanbul Channel'ı kurma, televizyon sektörüne girme fikri nereden aklınıza geldi? 11 yaşından beri bu işin içindeyim. Bu benim mesleğimin bir parçası... Ben sinemadan geldim... Hem montajı, hem seslendirmeyi, hem dublajımı hem kendi filmimi çekebilecek kapasitedeyim. O yüzden yine mesleğimi yapıyorum yani. Şarkıcıysanız kendi plak şirketinizi kurarsınız, kuaförde çıraksanız hedefiniz kuaför dükkanı açmaktır.

* Bu projeye ortak olarak dahil oldunuz değil mi? Kanal 6 ay önce kurulmuş. Ben 22 gün önce ortak olarak katıldım. Ortağım Osman Güzelsu ile bir gün oturduk, konuştuk, çok sevdim kendisini... Uydu üzerinden yayın yapıyoruz. Ve 22 gündür korkunç bir değişim içerisine girdik.

* Nasıl bir değişim bu? Önce kadromuz değişti. Aslında yayın akışımız haber ağırlıklıydı. Sabah programlarına, kadın programlarına başladık. Akşamları politik söyleşilerimiz var. Magazin ağırlıklı yayınlarımız var.

BEN KİMSEYİ YOLLAMAM

* Magazin TV'nin olmazsa olmazlarından tabii... Politik ve haber ağırlıklıydık ama bunun bir getirisi olmadığını fark ettik. Cumhurbaşkanımızın adını sorduğunuz zaman ülke genelinde adını bilmeyenler çok çıkar. Birisi Ahmet, birisi başka bir şey der. Deniz Seki kim ile beraber dediğin zaman bir çırpıda 'Hüsnü Şenlendirici' derler.

* Reytingleri yükseltmek için neler yapmayı düşünüyorsunuz? Reyting korkum olmadığı için, reyting kavgası verip, sanatçıyı yıpratacak bir kanal kurmadım. Benim sanatçıya verdiğim değer önemli. Benim ağzımdan bir kere söz çıkar, ben dostlukları para ile satın almıyorum burada... Ben arkadaşıma 'Evet sen devam edeceksin' dediğim zaman, o bilir ki Ahu Tuğba ile mezara kadar giden bir dostluk içindedir... Ben yıpratmam kimseyi 'sen reyting yapmadın, hadi sana güle güle' diyemem ben... İnsan kıracağıma kendi ismimi sileyim gideyim. Benim hedefim insanları kullanarak bir yere gelmek değil.

* Fazla iyi niyetli değil misiniz? Mücadele gücün yoksa bu işe girmeyeceksin... Ayrıca olaya ticari bakmıyorum. Para her zaman bulunur. Biz zaten parayı bulmuşuz ama dostluklar, verilen sözler çok önemli... Hep iyi niyetli düşündüm ve kazandım. Yüreğiyle film yapanlara, yüreğiyle klip yapanlara, kapım açım. İnsanlık benim için her şeyden önemli... Mesela kliplerde büyük indirime girdik, ayda 750 YTL'ye kadar düşürdüm klip satışlarını... Dünyada ve Türkiye'de yok böyle bir rakam. Dışarıda 10-15 bin dolar... Yani sanatçılarımız klibini çekiyor ama yayınlatamıyor. Ayrıca bazı klipleri bazı sanatçı dostlarımızdan yayın parası almadan bile yayınladığımız oluyor.

İŞ OTURSUN, TATİLE GİDERİM


* Bu işe kolay alışabildiniz mi? Baktığın zaman hoş tabii ama içine girdiğin zaman korkunç bir iş... Ben sabah 8, gece 3-4'e kadar buradayım. Güvendiğim insanları hissettiğim zaman, işi emanet edebileceğim kadroyu kurduğum zaman, tatile gideceğim. Yazın Bodrum'a ve Amerika'ya gitmeyi düşünüyorum. Şu işler bir otursun, kanala belki ayda 2 kere uğrayacağım...

* 'Türkiye'nin çok izlenen kanalı olacağız' demişsiniz, çok iddialı deği mi? Olabilirsin de. Sonuçta bu paraya bağlı bir şey ve sektör korkunç para yutuyor.

* Danıştığınız, fikir aldığınız insanlar oluyor mu? Ben hayatımda kimseye danışmadım... 16 yaşımda sahneye çıktım, 52 kişiyle... Bütün koreografileri üç dakikada parçalar, müzik seçimlerini yapar çıkardım Caddebostan Maksim'de. Kimseye inanarak, güvenerek işe başlamadım.