kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Mayıs 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Günaydın 
Dr. Eren Eroğlu
Ailenizin doktoru

Neden düzenli spor yapamıyoruz?

1.80 boyundayım ve 107 kiloyum. Kolesterolüm yüksek olduğundan ilaç kullanıyorum. Kullandığım ilaçlar kötü kolesterolümü düşürdü fakat iyi kolesterolümü yükseltmiyor. Doktorum; egzersiz yaparsam hem kilo vereceğimi hem de bunun kan yağlarıma faydası olacağını söylüyor. Daha önce de aynı öğütleri almış ve bir müddet spor yapmayı denemiştim. Fakat daha sonra devam ettirememiştim. Şimdi daha kararlıyım ama yine de yarım bırakmaktan korkuyorum.

Sizinkine benzer yakınmalar sık karşılaştığımız cinsten. Ben bu sıklığın bizim ülkemizde özellikle yaygın olduğuna inanıyorum. Nedenlerinin başında; spor yapma alışkanlık ve disiplininin toplumun geneline yayılmamış olması geliyor. Spor kültürümüz pek çoğumuz için bir takım taraftarı olmaktan öteye geçmiyor. Çocuklukta edinilmeyen egzersiz yapma alışkanlığını özellikle sağlık sorunlarına bağlı olarak sonradan elde etmeye çalışınca; ne yazık ki pek çok kişi başarısız oluyor.

YAŞAM BİÇİMİ OLMALI
Bunlar çoğunluğun yaşadığı sorunlar olmakla birlikte tabii ki genel bir kural değil. Yaşamın içine kattığınızda spor ve egzersizden; bedeninizi dinç tutmak ve hastalıklarla mücadele etmekte yararlanmak her yaşta mümkün. Önemli olan, yapılması planlanan aktivitenin sürdürülebilir olması ve devamlılığının sağlanması. Aşağıdaki öneriler size düzenli spor yapmaya dair ipuçları verecek:

* Kendinize gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun. Kolesterolünüzü düşürmek için milli atlet Süreyya Ayhan gibi bir egzersiz programı yapmanıza gerek yok. Kendi kendinize daha başlarken 'ben her akşam on kilometre koşacağım' demeyin. Bunun yerine 'haftada dört gün yarım saat yürüyeceğim' diyerek başlayın ki, gerçekleştirebileceğiniz bir programınız olsun.

* Severek yaptığınız bir spor çeşidi seçin; aksi halde sürdürmekte zorlanırsınız. Eğer hoşunuza gitmiyorsa sırf iş arkadaşınız tenis oynayarak kilo verdi diye tenis dersleri almaya başlamayın. Onun yerine giyin ayaklarınıza rahat bir ayakkabı; her gün evden işe, işten eve tempolu bir şekilde yürüyerek gidip gelin. Eğer spor bir yaşam biçimi haline gelecekse; önemli olan zevkinize uygun olanı bulmak.

* Uyguladığınız egzersizler için takvim tutun. Gözlem ve araştırmalar; kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırmak için en az haftanın üç günü, en az yarım saat süreyle orta düzeyde spor yapmanın gereğini ortaya koyuyor. Orta düzeyde spor; saatte 6 kilometre yürümek ya da eşdeğeri spor anlamına geliyor. Yani yürünecekse haftanın en az üç günü yarım saatte 3 kilometre yürünmeli. Tutacağınız notlar; kendi performansınızı görmek ve hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı tespit etmek için önemli.

TAKVİM TUTUN
* Bu takvim üzerinde belirli performansa ulaşmak istediğiniz zamanları işaretleyin. Örneğin hiç durmadan bir kilometre yüzmeyi planladığınız güne bir yuvarlak koyun; eğer o gün planlarınız tutar ve hedefe ulaşırsanız kendinizi ödüllendirin.

* Kendinize bir 'adımsayar' alın. Bu küçük elektronik aletler, çalıştırıldığı süre boyunca kaç adım attığınız sayıyor. Atacağınız her 3 bin 500 adım, yaklaşık yarım saatlik tempolu yürüyüşe denk gelir.

* Egzersiz yaparken yiyip içtiklerinize de dikkat ederek, belirli bir program dahilinde kaslarınızı da geliştirmeye çalışın. Yağ ne kadar kasa dönüşürse kalori yakışı artarak zayıflamayı da hızlandırır.

* Herhangi bir spor programına başlamadan önce sağlık durumunuzu tespit etmek üzere doktorunuzu ziyaret edin. Özellikle kronik sağlık sorunlarınız varsa ve durağan yaşıyorsanız; bu tavsiyeye mutlaka uyun.