kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Mayıs 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İstanbul'da göç zamanı!

MENEKŞE ATASELİM
17.05.2007
Bu yaz teslim edilecek konutlar nakliye şirketlerine hareketli günler yaşatıyor. Şirketlerin en çok taşımacılık yaptığı semtler ise alışkın olmadıkları şekilde Kurtköy, Beylikdüzü ve Ümraniye..
2005 yılında yüzde 19.7 büyüyen gayrimenkul sektörünün yükselişi Türkiye'de yoğun konut arzı oluşturdu. Aynı sene sadece İstanbul'da 100 bin markalı konut satışa çıktı; şehir koca bir şantiyeye döndü. Aradan geçen iki yılda, inşası tamamlanan projelerle çehresi değişmeye başlayan İstanbul'un eskiden rağbet görmeyen semtleri, ünlü firmaların projeleri ile ihya oldu.

İşlerin yarısı uzak semtlere kaydı
Haziran-eylül arası dönemde binlerce kişiyi yeni konutlarına taşıyacak olan evden eve nakliye şirketleri, geçmişte tek kamyon bile çıkarmadıkları semtlere gitmeye başladı. Yıllardır işin içinde olan nakliyeciler, projelerin öne çıkardığı Beylikdüzü, Ümraniye, Kurtköy, Ömerli gibi semtlere olan taşıma talebi karşısında oldukça şaşkın. İşlerinin neredeyse yarısının "Orada oturan bizim ücretimizi ödeyemez" diye düşündükleri semtlere kaydığını söyleyen Göztepe Nakliyat Genel Müdürü Dursun Gümüşoğlu, "Yeni projelerle iyi semt, kötü semt kavramı değişti. Artık semt değil, proje ismi önemli" diyor. Tuzcuoğlu Nakliye İstanbul Bölge Müdürü Önder Tangıç ise, işlerinin geçen yıla göre yüzde 40 arttığını anlatıyor. Öte yandan nakliyecilerin müşteri protföyü de değişiklik gösterdi. Eskiden daha çok, kiralık bir evden diğerine taşınanlara hizmet verdiklerini söyleyen nakliyeciler, artık kendi evine taşınan kesimden daha çok müşteri buluyor.
Haberin fotoğrafları