kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Mayıs 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Evler bitiyor, sıra dekorasyonda

Menekşe ATASELİM
2005'teki konut patlaması İstanbul'daki ilk meyvelerini vermeye başlayınca şehirdeki dekorasyon mağazaları da 'altın çağ'a ilk adımlarını attı. Yeni konutların henüz çok az bir kısmı teslim edilmiş olsa da dekorasyon mağazalarının cirolarında şimdiden yüzde 35'e varan oranda artışlar gözleniyor..
Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla hız kazanan taşınma trafiği, bu sene İstanbul'da çok daha fazla hissedilecek. Bu trafiği en çok besleyecek unsur ise inşasına 2005'te başlanan ve 2007 yazı itibariyle teslim edilecek konutlar olacak. Ağaoğlu'nun Ataşehir'deki projesi My World'ün, Varyap ve Teknik Yapı ortaklığının projesi Uphill Court'un ve Regnum'un Bahçeşehir'deki projesi Elitkent'in de aralarında bulunduğu binlerce yeni konut sahiplerini bulacak. Ancak evlerin teslim edilmesi taşınmak için yeterli değil. Çünkü bu sürecin beraberinde pek çok yeni ihtiyaç da ortaya çıkıyor. Örneğin, eski evdeki perdelerin ölçüsü yeni eve uymuyor. Veya koltuk takımı salonda küçük kalıyor; gardrop yatak odasına sığmıyor. Tüm bunların yerli yerine oturduğu varsayılsa bile yeni bir eve taşınanlar, özellikle de kiradan çıkıp kendi evine gidenler mobilyalarını değiştirmek istiyor.

Alışveriş başladı
Hal böyleyken, 2005'teki konut patlaması İstanbul'daki ilk meyvelerini vermeye başlar başlamaz şehirdeki 'ev değiştirme alışverişi' de start aldı. Mobilyadan aksesuara, peçeteden aydınlatma ürünlerine kadar binlerce çeşit ev eşyasını içinde barındıran dekorasyon mağazalarına bugünlerde nur yağıyor. Aralarında Ikea ile Mudo Concept'in ve 2005'te Okmeydanı'nda açılan dekorasyon konseptli alışveriş merkezi Addresİstanbul'un da bulunduğu büyük mağazalar, mayıs ayında yaşadıkları hareketlilikten oldukça memnun.

Müşteri sayısı da arttı
Piyasadaki hareketliliği fark eden mağazalar, ürün çeşitliliğini de artırmaya başladı. Örneğin Mudo Concept'in bu mayıstaki toplam cirosu 2006'nın aynı dönemine göre yüzde 35 artmış. Addresİstanbul da pastadan daha fazla pay alabilmek için dünyaca ünlü ev dekorasyon firması Habitat'ı İstanbul'a getirdi. Addresİstanbul'un içinde bugün hizmet vermeye başlayan Habitat'ın İstanbul için beş yılda beş mağaza hedefi var. Tüketiciler ise en çok minimal mobilyalara rağbet gösteriyor. Ikea'dan alınan bilgiye göre, en çok satılan ürünler ikili kanepeler, dört sandalyeli masa takımı ve kitaplıklar. Bunun yanı sıra, özellikle bahçe mobilyalarına olan talep de villa projeleri ile artış gösterdi. Öyle ki, Mudo Concept bahçe mobilyalarından bu sene elde edilecek cironun, geçen yıla göre yüzde 50 artacağını tahmin ediyor.
Haberin fotoğrafları