kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Mayıs 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Askeri kamplar seçim döneminde kapanacak

METEHAN DEMİR
METEHAN DEMİR
Türk Silahlı Kuvvetleri 22 Temmuz öncesi ve sonrasındaki 4 gün boyunca dinlenme tesislerini kapalı tutma kararı aldı. Bu kararla, askeri personelin tatile çıkmayıp, oylarını kullanmaları hedefleniyor..
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 22 Temmuz genel seçimleri ile ile ilgili kritik bir düzenlemeye gitti. Tüm kuvvet komutanlıklarına yapılan duyuru çerçevesinde, 22 Temmuz öncesi ve sonrasındaki 4 gün boyunca askeri eğitim ve dinlenme tesisleri konaklamaya kapalı olacak. Kararla, askeri personel tarafından yıllık kamp ve tatil hakları bu aralıkta kullanılamayacak. Bu sayede, rütbeli askeri personel aileleri birlikte kamplara gitme adına görev bölgelerini terk etmeyecek ve oylarını kullanmış olacak. Alınan karar, TSK çapında 100 binden fazla rütbeli personel bulunduğu düşünüldüğünde aileleler ile birlikte yarım milyona yakın kişiyi doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiriyor. TSK'da, normalde 1 Temmuz - 20 Ağustos arası en yoğunluklu olarak tatil yapılan dönem olarak biliniyor. Ailelerle birlikte on binlerce askeri personel bu kamplardan 15'er günlük sürelerle her yıl düzenli olarak yararlanıyor.

KRİTİK KARAR
Alınan bilgiye göre, kamplar 22 Temmuz öncesi ve sonrasındaki 4 günde sadece o bölgede bulunanların yararlanabilmesi anlamına gelen günübirlik kullanıma açık olacak. Önceki ve sonraki 4'er günlük süre ile de kamplardan dönen ve sonrasında gidecek asker ailelerine yeteri kadar süre verilmiş olacak. TSK'nın halen Türkiye çapında İzmir Gümüldür, Marmaris Aksaz, Antalya Karpurzkaldıran, Balıkesir Erdek, Balıkesir- Akçay, Burhaniye-Ören İstanbul Cevizli başta olmak üzere bir çok merkezde dinlenme tesisleri bulunuyor.

TAYİNLERE DÜZENLEME
Öte yandan, seçim dönemi nedeni ile, Hava Kuvvetleri Komutanlığı da, bir birlikten diğerine tayin olan personelin ilişik kesme tarihi ve meyil müddeti sürelerinde özel bir planlamaya gitti. Normalde, 15 Haziran'da ayrılıp 1 Temmuz'da yeni görev yerine başlayacak rütbeli personel alınan kararla 15 Temmuz'a kadar ilişik kesip, 1 Ağustos'ta yeni görev yerine başlayacak.