kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Mayıs 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
ÖzlemTaner

'Türkmen Kızı' ile hayali gerçek oldu

Aslı ÖRNEK-GÜNAYDIN
'Beynelmilel' ve kısa metrajlı '2 Eylül' filmlerinde 'Seher İnende' adlı parçasıyla sesini duyuran Türk Halk Müziği sanatçısı Özlem Taner'in ilk albümü; 'Türkmen Kızı' geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Genç şarkıcı, Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkan albümünde; Türkmen yörelerinden seçilmiş 12 parça seslendirdi. Müzik öğretmenliği yapan Özlem Taner, "Amerikalı bürokrat da Mardinli genç kız da müziğimden anlıyor" dedi. "Müzik benim için başlı başına bir hedef" diyen Özlem Taner, müzik serüvenini anlattı:

DERİNDEN ETKİLEDİ
* 1977 Gaziantep doğumluyum ve orada büyüdüm. Müzik, babamın 8 yaşındayken abime ve bana hediye ettiği bağlamayla hayatıma girdi. O günden bu yana da hiç çıkmadı. Müziği profesyonel olarak yapmayı hep hayal ettim ama maddi ve bürokratik sebeplerden dolayı gecikti.
*
SABAH Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emre Ergül'ün yönettiği ve birçok festivalde ödül alan '2 Eylül' adlı kısa filmde; 'Seher İnende' adlı parçam kullanıldı. Ergül'ün anlattığına göre; bu parça hem filmin festivale katıldığı 10'a yakın ülkede, hem de Anadolu'da çok ciddi tepkiler almış ve merak konusu olmuş. 'Seher İnende' şarkısının bende ayrı bir yeri var. Antep'te araştırıp, bulduğumda; beni derinden etkilemişti.
* Ben müzikte hedef diye bir şeyin olabileceğine inanmıyorum. Müzik yapmak başlı başlı hedeftir zaten. Yaptığınız müzik size 'Oh be işte istediğim bu, ben buyum' dedirtiyorsa hedefinize ulaşmışsınızdır. Ben 'Türkmen Kızı' albümüm için bunu gönül rahatlığıyla söylüyorum.

BÜYÜK İLGİ UYANDIRDI

* 'Türkmen Kızı' albümüne gelen tepkileri sorarsanız; tahmin ettiğimden daha çok ilgi uyandırdı. Çevremde dinleyen insanlar önce şaşırıp, ardından beğenilerini dile getiriyorlar. 'Yersiz Yurtsuz' dizisindeki 'Sunam'ı ve 'Seher İnende'yi okuyanın ben olduğumu öğrenince daha da şaşırıyorlar. 'Seher İnende' parçam 'Beynelmilel' filminin de jeneriğinde kullanılmıştı.
* Parçaların hepsini yürekten hissederek okudum. Hepsinin ben de farklı bir yeri var ama kendimi okurken en iyi anlattığım ve özgür hissettiğim parçalar genelde uzun havalar oluyor. Çünkü uzun havaların içindeki hoyratlığı ve asiliği seviyorum.
Haberin fotoğrafları